Polityka. Dajemy pełny obraz.

Czytaj, słuchaj, odkrywaj świat!

Subskrybuj
Świat

Pomniki zadrżały

Brukselski pomnik belgijskiego króla Leopolda II, 10 czerwca 2020 r. Brukselski pomnik belgijskiego króla Leopolda II, 10 czerwca 2020 r. PAP

Najbardziej spektakularną konsekwencją zabójstwa Afroamerykanina George’a Floyda i późniejszych międzynarodowych protestów jest obalanie pomników. Jako pierwsi padli bohaterowie bezpośrednio związani z niewolnictwem, jak belgijski król z przełomu XIX i XX w. Leopold II, odpowiedzialny za śmierć milionów mieszkańców Konga, którego pomnik usunięto z Antwerpii, czy Edward Colston, nieco naciągany patron Bristolu, który pod koniec XVII w. zbił fortunę na handlu niewolnikami, a teraz wylądował w rzece.

Polityka 25.2020 (3266) z dnia 16.06.2020; Ludzie i wydarzenia. Świat; s. 11

Warte przeczytania

Reklama

Codzienny newsletter „Polityki”. Tylko ważne tematy

Na podany adres wysłaliśmy wiadomość potwierdzającą.
By dokończyć proces sprawdź swoją skrzynkę pocztową i kliknij zawarty w niej link.

Informacja o RODO

Polityka RODO

  • Informujemy, że administratorem danych osobowych jest Polityka Sp. z o.o. SKA z siedzibą w Warszawie 02-309, przy ul. Słupeckiej 6. Przetwarzamy Twoje dane w celu wysyłki newslettera (podstawa przetwarzania danych to konieczność przetwarzania danych w celu realizacji umowy).
  • Twoje dane będą przetwarzane do chwili ew. rezygnacji z otrzymywania newslettera, a po tym czasie mogą być przetwarzane przez okres przedawnienia ewentualnych roszczeń.
  • Podanie przez Ciebie danych jest dobrowolne, ale konieczne do tego, żeby zamówić nasz newsletter.
  • Masz prawo do żądania dostępu do swoich danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, a także prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania, a także prawo do przenoszenia swoich danych oraz wniesienia skargi do organu nadzorczego.

Czytaj także

Historia

Od SB do NATO i UE

Książka amerykańskiego dziennikarza Johna Pomfreta pokazuje, jak po 1989 r. solidarnościowe władze z pomocą byłych szpiegów SB otworzyły nam drzwi na Zachód.

Grzegorz Rzeczkowski
17.01.2022