Osoby czytające wydania polityki

Wiarygodność w czasach niepewności

Wypróbuj za 11,90 zł!

Subskrybuj
Świat

COVID-19, tydzień trzydziesty

Od 15 czerwca Unia praktycznie otworzyła swoje wewnętrzne granice, choć nie bez wyjątków. Od 15 czerwca Unia praktycznie otworzyła swoje wewnętrzne granice, choć nie bez wyjątków. Getty Images

Pandemia przyspiesza. Liczba zarażonych koronawirusem na świecie zbliża się do 9 mln (według Johns Hopkins University, w poniedziałek 22 czerwca), a liczba ofiar śmiertelnych do 470 tys. Według analizy BBC, na podstawie nadumieralności w 27 krajach, faktyczna liczna zgonów z powodu koronawirusa jest przynajmniej o 130 tys. większa. W Europie generalnie sytuacja się poprawia, w USA liczba zachorowań stabilizuje się, a epicentrum znajduje się w Ameryce Łacińskiej – w Brazylii i Peru, a także w Meksyku, Chile i Ekwadorze – oraz w Azji. Ze 183 tys. nowych przypadków wykrywanych codziennie (to najwięcej od początku pandemii) większość przypada teraz na cztery kraje: Stany Zjednoczone, Brazylię, Rosję i Indie.

W USA, najbardziej dotkniętych koronawirusem, w sumie zachorowało już 2,3 mln, a liczba ofiar śmiertelnych przekroczyła 120 tys. (codziennie 20 tys. zakażeń i 800 ofiar); Nowym Jorku odnotowano sporą poprawę i stopniowo znoszone są ograniczenia, epidemia przesuwa się w kierunku środkowych stanów, m.in. Teksasu i Arizony. Podczas wiecu wyborczego w Tulsa, w Oklahomie, prezydent Trump wezwał, by ograniczyć liczbę testów, bo to „broń obusieczna”. Im więcej testów (przeprowadzono ich tu dotychczas 25 mln), tym więcej odkrytych zakażeń i subiektywne poczucie zagrożenia. Koronawirusa nazwał „kung-flu” (flu to grypa). Według prognozy Washington University liczba ofiar śmiertelnych przed listopadowymi wyborami przekroczy 200 tys. Druga pod względem liczby zakażonych jest Brazylia – 1,1 mln przypadków (35 tys. nowych na dobę) i 51 tys. ofiar; tam sytuacja jest najdalsza od opanowania, a według wielu analiz dane są wielokrotnie zaniżone.

W Rosji, trzeciej pod względem liczby przypadków (która szykuje się do referendum w sprawie przedłużenia prezydentury Władimira Putina), zanotowano ich blisko 600 tys.

Polityka 26.2020 (3267) z dnia 23.06.2020; Ludzie i wydarzenia. Świat; s. 8
Reklama