Świat

Obietnica zemsty

Bojownicy Państwa Islamskiego – prawdziwe historie

Byli bojownicy Państwa Islamskiego po poddaniu się rządowi afgańskiemu. Byli bojownicy Państwa Islamskiego po poddaniu się rządowi afgańskiemu. Reuters / Forum
Od pierwszego dnia chciałem zabijać Amerykanów – opowiada nam były bojownik tzw. Państwa Islamskiego w Afganistanie.
W Afganistanie według różnych szacunków od 60 do 80 proc. społeczeństwa żyje poniżej progu ubóstwa.Carl Montgomery/Wikipedia W Afganistanie według różnych szacunków od 60 do 80 proc. społeczeństwa żyje poniżej progu ubóstwa.

To był zwykły wiejski dom w prowincji Kandahar. Siły specjalne otoczyły go w nocy. W budynku była broń i materiały wybuchowe. Dżihadyści nie stawiali jednak oporu, zostali zaskoczeni. Taki był cel – złapać ich żywych. Wśród nich znajdował się przywódca lokalnej filii tzw. Państwa Islamskiego Aslam Faruki.

Według informatorów dżihadyści mieli spotkać się w Kandaharze, by zadecydować o przyszłości swojej organizacji, która według prezydenta Afganistanu Aszrafa Ghaniego w zeszłym roku przestała istnieć.

Polityka 30.2020 (3271) z dnia 21.07.2020; Świat; s. 55
Oryginalny tytuł tekstu: "Obietnica zemsty"

Warte przeczytania

Reklama

Codzienny newsletter „Polityki”. Tylko ważne tematy

Na podany adres wysłaliśmy wiadomość potwierdzającą.
By dokończyć proces sprawdź swoją skrzynkę pocztową i kliknij zawarty w niej link.

Informacja o RODO

Polityka RODO

  • Informujemy, że administratorem danych osobowych jest Polityka Sp. z o.o. SKA z siedzibą w Warszawie 02-309, przy ul. Słupeckiej 6. Przetwarzamy Twoje dane w celu wysyłki newslettera (podstawa przetwarzania danych to konieczność przetwarzania danych w celu realizacji umowy).
  • Twoje dane będą przetwarzane do chwili ew. rezygnacji z otrzymywania newslettera, a po tym czasie mogą być przetwarzane przez okres przedawnienia ewentualnych roszczeń.
  • Podanie przez Ciebie danych jest dobrowolne, ale konieczne do tego, żeby zamówić nasz newsletter.
  • Masz prawo do żądania dostępu do swoich danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, a także prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania, a także prawo do przenoszenia swoich danych oraz wniesienia skargi do organu nadzorczego.

Czytaj także

Fotoreportaże

Urok małych liczb. Najlepsze polskie apartamentowce

Zamiast balkonów na długość stopy i niedoświetlonych parapetów są szerokie tarasy i wielkie okna, zamiast anonimowości – przestrzenie, które sprzyjają spotkaniom z sąsiadami. Najlepsze polskie apartamentowce mają mało mieszkań, wyjątkową architekturę i położenie. Niestety, kameralne wciąż znaczy rzadkie i ekskluzywne.

Marta Polny
28.09.2021