Świat

Wschód się budzi

BIAŁORUŚ: Test dla polskiej dyplomacji

Białoruskie flagi i herby z Pogonią nie zalegają już w szafach, tylko są z dumą wynoszone na ulice. Białoruskie flagi i herby z Pogonią nie zalegają już w szafach, tylko są z dumą wynoszone na ulice. Evgeny Odinokov/Sputnik Russia / EAST NEWS
Białoruska rewolucja jest najważniejszym od lat testem polskiej dyplomacji. Ale też szansą na ograniczenie infantylności naszej krajowej polityki.
Białorusini już wygrali, skala zmiany społecznej jest nie do odwrócenia. Nie zatrzyma jej Kreml ani Łukaszenka – nawet jeśli jeszcze jakiś czas pozostanie w swoim pałacu.Sergei Bobylev/TASS/Getty Images Białorusini już wygrali, skala zmiany społecznej jest nie do odwrócenia. Nie zatrzyma jej Kreml ani Łukaszenka – nawet jeśli jeszcze jakiś czas pozostanie w swoim pałacu.

W spokojniejszych czasach polityka wschodnia to jakby hobby dla grupy amatorów. Co kilka lat na wschód od Bugu mają jednak miejsce wydarzenia, które stają się sprawdzianem przywództwa rządzących w Polsce. Przypominają nam, że na Wschodzie ukryta jest odpowiedź na pytanie o bezpieczeństwo i przyszłość Polski. Oraz że możliwość działania tam jest ściśle powiązana z naszą pozycją na Zachodzie.

Dla Lecha Wałęsy wyzwaniem w polityce wschodniej było wyprowadzenie wojsk rosyjskich. Dla Aleksandra Kwaśniewskiego – pomarańczowa rewolucja na Ukrainie.

Polityka 37.2020 (3278) z dnia 08.09.2020; Świat; s. 48
Oryginalny tytuł tekstu: "Wschód się budzi"

Warte przeczytania

Reklama

Codzienny newsletter „Polityki”. Tylko ważne tematy

Na podany adres wysłaliśmy wiadomość potwierdzającą.
By dokończyć proces sprawdź swoją skrzynkę pocztową i kliknij zawarty w niej link.

Informacja o RODO

Polityka RODO

  • Informujemy, że administratorem danych osobowych jest Polityka Sp. z o.o. SKA z siedzibą w Warszawie 02-309, przy ul. Słupeckiej 6. Przetwarzamy Twoje dane w celu wysyłki newslettera (podstawa przetwarzania danych to konieczność przetwarzania danych w celu realizacji umowy).
  • Twoje dane będą przetwarzane do chwili ew. rezygnacji z otrzymywania newslettera, a po tym czasie mogą być przetwarzane przez okres przedawnienia ewentualnych roszczeń.
  • Podanie przez Ciebie danych jest dobrowolne, ale konieczne do tego, żeby zamówić nasz newsletter.
  • Masz prawo do żądania dostępu do swoich danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, a także prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania, a także prawo do przenoszenia swoich danych oraz wniesienia skargi do organu nadzorczego.

Czytaj także

Świat

PiS wprowadza „ruski ład”? Polska spiera się z UE, Kreml klaszcze

„Ruski ład” w Polsce to scenariusz, któremu Kreml kibicuje od lat. Zresztą do tej pory prognozy Rosjan sprawdzają się co do joty. Co to oznacza? Że Polska z Unii formalnie wprawdzie nie wystąpi, ale osunie się na jej peryferie.

Agnieszka Bryc
22.07.2021