Polityka. Dajemy pełny obraz.

Czytaj, słuchaj, odkrywaj świat!

Subskrybuj
Świat

Chinawood

CHINY: Pekin zmiękcza Hollywood

Yifei Liu grająca tytułową rolę w „Mulan”. Yifei Liu grająca tytułową rolę w „Mulan”. Frazer Harrison / Getty Images
Finansowy nacisk na Hollywood jest dziś nieodłącznym elementem prowadzonej przez Chiny polityki soft power, która coraz częściej łamie artystom i producentom kręgosłupy i sprawia, że są w stanie przymknąć oczy na najbardziej absurdalne wymagania.
Część widzów wezwała do bojkotu produkcji, gdy grająca tytułową rolę Yifei Liu poparła akcję policji pacyfikującej antychińskie protesty w Hongkongu.Walt Disney Mulan/Facebook Część widzów wezwała do bojkotu produkcji, gdy grająca tytułową rolę Yifei Liu poparła akcję policji pacyfikującej antychińskie protesty w Hongkongu.

Do kin znów trafiła „Mulan”, amerykańsko-chińska superprodukcja – tym razem w fabularnym remake’u słynnej animacji ze studia Disneya. To opowieść o młodej dziewczynie, która na wezwanie cesarza przyłącza się do armii, aby w męskim przebraniu walczyć z wrogiem. Łamie w ten sposób święte prawa, lecz jej odwaga, brawura i inteligencja zyskują wreszcie uznanie żołnierzy, rodziny i samego władcy.

Film, nakręcony przez nowozelandzką reżyserkę Niki Caro (kilka lat temu zrealizowała „Azyl”, którego bohaterami byli Antonina i Jan Żabińscy, ukrywający podczas wojny Żydów w warszawskim zoo) imponuje rozmachem, efektami specjalnymi, świetną obsadą, w której błyszczą gwiazdy chińskiego kina.

Polityka 38.2020 (3279) z dnia 15.09.2020; Świat; s. 40
Oryginalny tytuł tekstu: "Chinawood"

Warte przeczytania

Reklama

Codzienny newsletter „Polityki”. Tylko ważne tematy

Na podany adres wysłaliśmy wiadomość potwierdzającą.
By dokończyć proces sprawdź swoją skrzynkę pocztową i kliknij zawarty w niej link.

Informacja o RODO

Polityka RODO

  • Informujemy, że administratorem danych osobowych jest Polityka Sp. z o.o. SKA z siedzibą w Warszawie 02-309, przy ul. Słupeckiej 6. Przetwarzamy Twoje dane w celu wysyłki newslettera (podstawa przetwarzania danych to konieczność przetwarzania danych w celu realizacji umowy).
  • Twoje dane będą przetwarzane do chwili ew. rezygnacji z otrzymywania newslettera, a po tym czasie mogą być przetwarzane przez okres przedawnienia ewentualnych roszczeń.
  • Podanie przez Ciebie danych jest dobrowolne, ale konieczne do tego, żeby zamówić nasz newsletter.
  • Masz prawo do żądania dostępu do swoich danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, a także prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania, a także prawo do przenoszenia swoich danych oraz wniesienia skargi do organu nadzorczego.

Czytaj także

Nauka

Przeklęta ewolucja! Chodzenie to kontrolowane upadanie

O tym, dlaczego stanęliśmy na nogach, co dzięki temu zyskaliśmy, a co straciliśmy, opowiada prof. Jeremy DeSilva, paleoantropolog z Dartmouth College.

Tomasz Targański
19.01.2022