Świat

Okno w murze

NIEMCY: Zjednoczenie od kulis

„Burzenie murów”, wystawa w niemieckim pawilonie na Międzynarodowym Biennale Architektury w Wenecji, 2018 r. „Burzenie murów”, wystawa w niemieckim pawilonie na Międzynarodowym Biennale Architektury w Wenecji, 2018 r. Jan Bitter
Przez 30 lat przyzwyczailiśmy się do jednych Niemiec. Ale zjednoczenie wcale nie było oczywiste ani na chłodno skalkulowane. Otworzyło się okienko historii, Polacy też pomagali wyłamać zamek.
Znaczek pocztowy upamiętniający pierwszą rocznicę upadku muru berlińskiego.Shutterstock Znaczek pocztowy upamiętniający pierwszą rocznicę upadku muru berlińskiego.

Dzień Jedności Niemiec – 3 października – upamiętnia moment, kiedy w 1990 r. wszedł w życie ratyfikowany dwa tygodnie wcześniej przez parlamenty RFN i NRD traktat zjednoczeniowy. To wtedy formalnie doszło do ponownego zjednoczenia kraju, w wyniku militarnej, politycznej i moralnej klęski III Rzeszy w 1945 r. amputowanego o prowincje wschodnie i podzielonego na cztery strefy okupacyjne, z których na skutek zimnej wojny w 1949 r. powstały dwa państwa niemieckie. Na Zachodzie z amerykańsko-brytyjsko-francuskiej trizonii – Republika Federalna ze stolicą w Bonn.

Polityka 40.2020 (3281) z dnia 29.09.2020; Świat; s. 48
Oryginalny tytuł tekstu: "Okno w murze"

Warte przeczytania

Reklama

Codzienny newsletter „Polityki”. Tylko ważne tematy

Na podany adres wysłaliśmy wiadomość potwierdzającą.
By dokończyć proces sprawdź swoją skrzynkę pocztową i kliknij zawarty w niej link.

Informacja o RODO

Polityka RODO

  • Informujemy, że administratorem danych osobowych jest Polityka Sp. z o.o. SKA z siedzibą w Warszawie 02-309, przy ul. Słupeckiej 6. Przetwarzamy Twoje dane w celu wysyłki newslettera (podstawa przetwarzania danych to konieczność przetwarzania danych w celu realizacji umowy).
  • Twoje dane będą przetwarzane do chwili ew. rezygnacji z otrzymywania newslettera, a po tym czasie mogą być przetwarzane przez okres przedawnienia ewentualnych roszczeń.
  • Podanie przez Ciebie danych jest dobrowolne, ale konieczne do tego, żeby zamówić nasz newsletter.
  • Masz prawo do żądania dostępu do swoich danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, a także prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania, a także prawo do przenoszenia swoich danych oraz wniesienia skargi do organu nadzorczego.

Czytaj także

Kultura

Październik 2021: najciekawsze książki dla młodszych czytelników

Jak co miesiąc wybieramy książki mądre, ciekawe i estetycznie wydane. Dla najmłodszych czytelników.

Sebastian Frąckiewicz
23.10.2021