Miej własną politykę.

Pierwszy miesiąc prenumeraty tylko 9,90 zł!

Subskrybuj
Świat

Okno w murze

NIEMCY: Zjednoczenie od kulis

„Burzenie murów”, wystawa w niemieckim pawilonie na Międzynarodowym Biennale Architektury w Wenecji, 2018 r. „Burzenie murów”, wystawa w niemieckim pawilonie na Międzynarodowym Biennale Architektury w Wenecji, 2018 r. Jan Bitter
Przez 30 lat przyzwyczailiśmy się do jednych Niemiec. Ale zjednoczenie wcale nie było oczywiste ani na chłodno skalkulowane. Otworzyło się okienko historii, Polacy też pomagali wyłamać zamek.
Znaczek pocztowy upamiętniający pierwszą rocznicę upadku muru berlińskiego.Shutterstock Znaczek pocztowy upamiętniający pierwszą rocznicę upadku muru berlińskiego.

Dzień Jedności Niemiec – 3 października – upamiętnia moment, kiedy w 1990 r. wszedł w życie ratyfikowany dwa tygodnie wcześniej przez parlamenty RFN i NRD traktat zjednoczeniowy. To wtedy formalnie doszło do ponownego zjednoczenia kraju, w wyniku militarnej, politycznej i moralnej klęski III Rzeszy w 1945 r. amputowanego o prowincje wschodnie i podzielonego na cztery strefy okupacyjne, z których na skutek zimnej wojny w 1949 r. powstały dwa państwa niemieckie. Na Zachodzie z amerykańsko-brytyjsko-francuskiej trizonii – Republika Federalna ze stolicą w Bonn.

Polityka 40.2020 (3281) z dnia 29.09.2020; Świat; s. 48
Oryginalny tytuł tekstu: "Okno w murze"
Reklama
Ilustracja. Osoby czytające Politykę na różnych nośnikach.

Dołącz do nas!

Będziesz mógł czytać wszystkie teksty autorów „Polityki”.

Subskrybuję

Jesteś już prenumeratorem?

Zaloguj się >