Osoby czytające wydania polityki

„Polityka”. Największy tygodnik w Polsce.

Wiarygodność w czasach niepewności.

Subskrybuj z rabatem
Świat

COVID-19, tydzień czterdziesty czwarty

Ultraortodoksyjni Żydzi na pustym targu Mahane Yehuda, Jerozolima. Ultraortodoksyjni Żydzi na pustym targu Mahane Yehuda, Jerozolima. Abir Sultan/EPA / PAP

Pandemia lekko przyspieszyła, jest już ponad milion ofiar śmiertelnych, liczba przypadków w 198 państwach przekroczyła 33 mln, w ciągu tygodnia przybyło 2,2 mln nowych (według Johns Hopkins University, w poniedziałek, 28 września). 60 proc. zakażeń przypada na Stany Zjednoczone, Indie, Brazylię i Rosję. W USA zanotowano ponad 7,1 mln zachorowań i 205 tys. ofiar śmiertelnych. „To wstyd [shame] – komentował prezydent Trump – ale gdybyśmy nie podeszli do tego właściwie, zmarłych byłoby 2,5 mln”. Najwięcej nowych zakażeń, blisko 100 tys. dziennie, notują Indie. Mają ich już ponad 6 mln, relatywnie mniej śmiertelnych, 95 tys., i ciągle niewiele zachorowań w proporcji do 1,4 mld ludności, ale infekcja z wielkich skupisk szybko przenosi się do mniejszych ośrodków i na wieś. Premier Modi ogłosił na forum ONZ, że indyjska szczepionka, która znajduje się w trzeciej fazie testów, będzie powszechnie dostępna.

Najsilniejsze ognisko koronawirusa znajduje się nadal w Ameryce Łacińskiej – ponad 8,7 mln infekcji. Głównie w Brazylii, ale w pierwszej dziesiątce najbardziej dotkniętych jest też Peru, Kolumbia, Meksyk i Argentyna. W Brazylii liczba nowych zakażeń przekroczyła 4,7 mln i jest ponad 140 tys. ofiar śmiertelnych.

W Rosji, czwartej pod względem liczby zarażeń, jest ich ponad 1,2 mln i 20,2 tys. śmiertelnych. W Moskwie, gdzie liczba infekcji wzrosła nagle o połowę, do 1500 dziennie, zalecono pozostanie w domu osobom powyżej 65 lat i kobietom w ciąży. Ponad połowa przypadków w Afryce – 670 tys. – przypada na RPA, gdzie następuje normalizacja i znosi się restrykcje. Natomiast ostry lockdown, obowiązujący w Izraelu od tygodnia – wprowadzony na czas głównych tutejszych świąt – został jeszcze zaostrzony. Drastycznie ograniczono działalność gospodarczą i wychodzenie z domu, zamknięte jest lotnisko, szkoły i synagogi (za wyjątkiem święta Jom Kipur), a liczbę uczestników modlitw i manifestacji ograniczono do 20 osób.

Polityka 40.2020 (3281) z dnia 29.09.2020; Ludzie i wydarzenia. Świat; s. 11
Reklama