Osoby czytające wydania polityki

„Polityka”. Największy tygodnik w Polsce.

Wiarygodność w czasach niepewności.

Subskrybuj z rabatem
Świat

COVID-19, tydzień czterdziesty piąty

W Europie w większości krajów choruje więcej osób niż na wiosnę. W Europie w większości krajów choruje więcej osób niż na wiosnę. Shutterstock

Pandemia ciągle przyspiesza, jest już ponad milion ofiar śmiertelnych, liczba przypadków w 198 państwach przekroczyła 35 mln, w ciągu tygodnia przybyło 2 mln nowych (według Johns Hopkins University, w poniedziałek, 5 października). Ponad 60 proc. zakażeń przypada na Stany Zjednoczone, Indie, Brazylię i Rosję. W USA zanotowano ponad 7,4 mln zachorowań, w czwartek wykryto rekordowe 43 752 przypadki koronawirusa, wśród nich prezydenta Donalda Trumpa, który trafił do szpitala (patrz s. 9). Jest 210 tys. ofiar śmiertelnych. Najwięcej nowych zakażeń, blisko 100 tys. dziennie, notują Indie. Mają ich już ponad 6,6 mln, relatywnie mniej śmiertelnych, 103 tys., choć trudno tu o wiarygodną statystykę. Według rozbudowanych ogólnokrajowych badań serologicznych nosicieli wirusa może być nawet 60 mln.

Najsilniejsze, choć słabnące, ognisko pandemii znajduje się nadal w Ameryce Łacińskiej – ponad 9,4 mln infekcji. Głównie w Brazylii, ale w pierwszej dziesiątce najbardziej dotkniętych jest też Peru, Kolumbia, Meksyk i Argentyna. W Brazylii liczba nowych zakażeń zbliża się do 5 mln i jest ponad 147 tys. ofiar śmiertelnych. Według Międzynarodowej Organizacji Pracy w całym regionie na skutek pandemii utracono przynajmniej 34 mln miejsc pracy.

W Rosji, czwartej pod względem liczby zarażeń, jest ich ponad 1,3 mln i zaczęły szybko rosnąć; oraz 20,2 tys. przypadków śmiertelnych. Ponad połowa zakażeń w Afryce – 680 tys. – przypada na RPA, gdzie systematycznie następuje normalizacja. Natomiast ostry lockdown obowiązuje w Izraelu (korespondencja – s. 58). Po rekordach nowych przypadków ostre restrykcje – i kary za ich nieprzestrzeganie – wprowadzono w Teheranie: zamknięto szkoły, uniwersytety, meczety oraz instytucje publiczne, zamarło życie miejskie.

Polityka 41.2020 (3282) z dnia 06.10.2020; Ludzie i wydarzenia. Świat; s. 11
Reklama