„Polityka” prezent, który cieszy cały rok.

Pierwszy miesiąc prenumeraty tylko 11,90 zł!

Subskrybuj
Świat

Bańka w bunkrze

Władimir Putin Władimir Putin Sputnik / EAST NEWS

Polityczne centrum Rosji nie leży dziś na Kremlu, ale na zachodnim przedmieściu Moskwy, w rezydencji Nowo-Ogariowo, gdzie na czas pandemii zamknął się prezydent Władimir Putin, prymus samoizolacji i pracy zdalnej. Od pół roku rządzi krajem przez wideokonferencje i telefony z wydzielonymi liniami, stojącymi na biurkach wszystkich istotnych funkcjonariuszy putinizmu. Jeśli rusza się z zalesionego kompleksu ogrodzonego wysokim na sześć metrów murem, to przede wszystkim do ulubionego Soczi. Publicznie pojawia się wyjątkowo rzadko, a jeśli już, to z zachowaniem superdystansu społecznego, np. podczas wrześniowego spotkania z izbą wyższą parlamentu na Kremlu od reszty zgromadzonych dzieliło go ok. 10 m. Nic dziwnego, że o podmoskiewskiej rezydencji – pałacyku jednego z Romanowów, przebudowanym dla Gieorgija Malenkowa, bezpośredniego następcy Stalina, a później dla Putina – Rosjanie, przeważnie fascynujący się stylem życia i pracy swojego przywódcy, mawiają „bunkier”.

Osoby, z którymi spotyka się głowa państwa, są testowane. Dziennikarze śledczy z portalu Projekt ustalili właśnie, że goście prezydenta – np. odbierający odznaczenie – przechodzą także dwutygodniową kwarantannę. Nie wymigują się od niej m.in. szefowie największych przedsiębiorstw, nawet Gazpromu i państwowej korporacji lotniczej. Nie wiadomo, jak było z Alaksandrem Łukaszenką, z którym Putin ściskał się w połowie września, niemniej białoruski dyktator latem przechorował Covid-19, co znacznie obniża ryzyko ponownego zakażenia. Kwarantannowani byli weterani siedzący wokół prezydenta podczas przełożonej na czerwiec defilady z okazji dnia zwycięstwa. Także od czerwca w Nowo-Ogariowie i na Kremlu działają tunele dezynfekujące wchodzących.

Prezydent z racji wieku (67 lat) jest w grupie ryzyka, jednak sam nie spieszy się ze sprawdzeniem szczepionki Sputnik V, zdaniem dziennikarzy Projektu rozchwytywanej wśród przedstawicieli elity, którzy zapisali się na jej testy lub starali się zdobyć, wykorzystując nieformalne dojścia.

Polityka 42.2020 (3283) z dnia 13.10.2020; Ludzie i wydarzenia. Świat; s. 10
Reklama