Świat

Liczenie do dziesięciu

Meksyk. To też nie jest kraj dla kobiet

Pandemia – tak Meksykanki określają skalę przemocy wobec kobiet w ich kraju i szerzej – w Ameryce Łacińskiej. Pandemia – tak Meksykanki określają skalę przemocy wobec kobiet w ich kraju i szerzej – w Ameryce Łacińskiej. Reuters / Forum
Matki ofiar przemocy seksualnej i feministki w kominiarkach okupują jeden z budynków rządowych w stolicy Meksyku. Państwa, które według nich morduje kobiety.
Powstało odrębne pojęcie: feminicidio, kobietobójstwo. To przeciwko tej fali trwa protest.Raquel Cunha/Reuters/Forum Powstało odrębne pojęcie: feminicidio, kobietobójstwo. To przeciwko tej fali trwa protest.

Meksyk kobietobójca, México feminicida – takie hasło, wymalowane na narodowej fladze, zdobi od dwóch miesięcy kamienicę w centrum stolicy, w której mieści się Narodowa Komisja Praw Człowieka. Od września budynek okupowany jest przez kilkadziesiąt feministek, w większości w czarnych kominiarkach. Wysprejowały wnętrza antypatriarchalnymi hasłami, przemalowały na różowo portrety byłych prezydentów, stworzyły azyl dla kobiet i dziewczynek uciekających przed przemocą.

Prezydent Meksyku Andrés Manuel López Obrador nazywa je wandalkami i prowokatorkami.

Polityka 45.2020 (3286) z dnia 03.11.2020; Świat; s. 52
Oryginalny tytuł tekstu: "Liczenie do dziesięciu"

Warte przeczytania

Reklama

Codzienny newsletter „Polityki”. Tylko ważne tematy

Na podany adres wysłaliśmy wiadomość potwierdzającą.
By dokończyć proces sprawdź swoją skrzynkę pocztową i kliknij zawarty w niej link.

Informacja o RODO

Polityka RODO

  • Informujemy, że administratorem danych osobowych jest Polityka Sp. z o.o. SKA z siedzibą w Warszawie 02-309, przy ul. Słupeckiej 6. Przetwarzamy Twoje dane w celu wysyłki newslettera (podstawa przetwarzania danych to konieczność przetwarzania danych w celu realizacji umowy).
  • Twoje dane będą przetwarzane do chwili ew. rezygnacji z otrzymywania newslettera, a po tym czasie mogą być przetwarzane przez okres przedawnienia ewentualnych roszczeń.
  • Podanie przez Ciebie danych jest dobrowolne, ale konieczne do tego, żeby zamówić nasz newsletter.
  • Masz prawo do żądania dostępu do swoich danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, a także prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania, a także prawo do przenoszenia swoich danych oraz wniesienia skargi do organu nadzorczego.

Czytaj także

Społeczeństwo

Los bezpłodnych katolików: niech Bóg decyduje

Wierzą w Boga, dlatego nie decydują się na potępiane przez Kościół in vitro i inseminację. Niepłodni po katolicku.

Elżbieta Turlej
24.01.2013