Świat

Boraty dwa

Drugi Borat, czyli wieczne życie stereotypów

Borat płynący Tamizą przez Londyn – promocja nowego filmu Sashy Barona Cohena. Borat płynący Tamizą przez Londyn – promocja nowego filmu Sashy Barona Cohena. Stephen Lock/i-Images / EAST NEWS
W swoim nowym filmie o wschodnich i zachodnich stereotypach Sasha Baron Cohen nadal jest śmieszny. Ale jednocześnie coraz bardziej bezradny wobec populizmu.
Zachód nadal patrzy z góry na Europę Wschodnią – kadr z nowego „Borata”.Amazon Studios/BEW Zachód nadal patrzy z góry na Europę Wschodnią – kadr z nowego „Borata”.

Pierwszy „Borat” był ostrzeżeniem przed tym, co nadchodzi: populizmem, szowinizmem, mizoginią i żerującej na tym wszystkim polityce. Amerykańskie rednecki radośnie krzyczały, podpuszczone przez Borata, że George Bush w ramach „wojny terroru” będzie się pławić we krwi arabskich dzieci. Organizator rodeo sugerował mu zgolenie wąsów, które upodobniają go do muzułmanina. A religijni ekstatycy z któregoś z Kościołów „tańczących” zrobili z siebie wariatów. Wszyscy zobaczyli, pośmiali się, przerazili.

Polityka 46.2020 (3287) z dnia 08.11.2020; Świat; s. 55
Oryginalny tytuł tekstu: "Boraty dwa"

Warte przeczytania

Reklama

Codzienny newsletter „Polityki”. Tylko ważne tematy

Na podany adres wysłaliśmy wiadomość potwierdzającą.
By dokończyć proces sprawdź swoją skrzynkę pocztową i kliknij zawarty w niej link.

Informacja o RODO

Polityka RODO

  • Informujemy, że administratorem danych osobowych jest Polityka Sp. z o.o. SKA z siedzibą w Warszawie 02-309, przy ul. Słupeckiej 6. Przetwarzamy Twoje dane w celu wysyłki newslettera (podstawa przetwarzania danych to konieczność przetwarzania danych w celu realizacji umowy).
  • Twoje dane będą przetwarzane do chwili ew. rezygnacji z otrzymywania newslettera, a po tym czasie mogą być przetwarzane przez okres przedawnienia ewentualnych roszczeń.
  • Podanie przez Ciebie danych jest dobrowolne, ale konieczne do tego, żeby zamówić nasz newsletter.
  • Masz prawo do żądania dostępu do swoich danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, a także prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania, a także prawo do przenoszenia swoich danych oraz wniesienia skargi do organu nadzorczego.

Czytaj także

Kultura

Rafał Wojaczek pod gwiazdą rozpaczną

Swego czasu stał się idolem i do dziś rozbudza namiętności wśród czytelników. Spośród wielu młodo zmarłych literackich straceńców i nadwrażliwców może jeszcze Halina Poświatowska wywołuje czytelnicze emocje. Blednie za to mit Edwarda Stachury, mało kto wraca do wierszy Andrzeja Bursy czy prozy Marka Hłaski. Dlaczego jedne literackie legendy trwają, inne zdają się rozwiewać?

Mirosław Pęczak
08.12.2001