Świat

Boraty dwa

Drugi Borat, czyli wieczne życie stereotypów

Borat płynący Tamizą przez Londyn – promocja nowego filmu Sashy Barona Cohena. Borat płynący Tamizą przez Londyn – promocja nowego filmu Sashy Barona Cohena. Stephen Lock/i-Images / EAST NEWS
W swoim nowym filmie o wschodnich i zachodnich stereotypach Sasha Baron Cohen nadal jest śmieszny. Ale jednocześnie coraz bardziej bezradny wobec populizmu.
Zachód nadal patrzy z góry na Europę Wschodnią – kadr z nowego „Borata”.Amazon Studios/BEW Zachód nadal patrzy z góry na Europę Wschodnią – kadr z nowego „Borata”.

Pierwszy „Borat” był ostrzeżeniem przed tym, co nadchodzi: populizmem, szowinizmem, mizoginią i żerującej na tym wszystkim polityce. Amerykańskie rednecki radośnie krzyczały, podpuszczone przez Borata, że George Bush w ramach „wojny terroru” będzie się pławić we krwi arabskich dzieci. Organizator rodeo sugerował mu zgolenie wąsów, które upodobniają go do muzułmanina. A religijni ekstatycy z któregoś z Kościołów „tańczących” zrobili z siebie wariatów. Wszyscy zobaczyli, pośmiali się, przerazili.

Polityka 46.2020 (3287) z dnia 08.11.2020; Świat; s. 55
Oryginalny tytuł tekstu: "Boraty dwa"

Warte przeczytania

Reklama

Codzienny newsletter „Polityki”. Tylko ważne tematy

Na podany adres wysłaliśmy wiadomość potwierdzającą.
By dokończyć proces sprawdź swoją skrzynkę pocztową i kliknij zawarty w niej link.

Informacja o RODO

Polityka RODO

  • Informujemy, że administratorem danych osobowych jest Polityka Sp. z o.o. SKA z siedzibą w Warszawie 02-309, przy ul. Słupeckiej 6. Przetwarzamy Twoje dane w celu wysyłki newslettera (podstawa przetwarzania danych to konieczność przetwarzania danych w celu realizacji umowy).
  • Twoje dane będą przetwarzane do chwili ew. rezygnacji z otrzymywania newslettera, a po tym czasie mogą być przetwarzane przez okres przedawnienia ewentualnych roszczeń.
  • Podanie przez Ciebie danych jest dobrowolne, ale konieczne do tego, żeby zamówić nasz newsletter.
  • Masz prawo do żądania dostępu do swoich danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, a także prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania, a także prawo do przenoszenia swoich danych oraz wniesienia skargi do organu nadzorczego.

Czytaj także

Fotoreportaże

Urok małych liczb. Najlepsze polskie apartamentowce

Zamiast balkonów na długość stopy i niedoświetlonych parapetów są szerokie tarasy i wielkie okna, zamiast anonimowości – przestrzenie, które sprzyjają spotkaniom z sąsiadami. Najlepsze polskie apartamentowce mają mało mieszkań, wyjątkową architekturę i położenie. Niestety, kameralne wciąż znaczy rzadkie i ekskluzywne.

Marta Polny
28.09.2021