„Polityka” prezent, który cieszy cały rok.

Pierwszy miesiąc prenumeraty tylko 11,90 zł!

Subskrybuj
Świat

Odsiecz wiedeńska

Strzelanina w centrum Wiednia, 2 listopada. Strzelanina w centrum Wiednia, 2 listopada. Roland Schlager/APA/AFP / EAST NEWS

Kanclerz Austrii Sebastian Kurz przyłączył się do prezydenta Francji Emmanuela Macrona i wezwał pozostałych europejskich przywódców do „wojny z islamizmem”. To reakcja na poniedziałkowy atak w Wiedniu, w którym zginęły cztery osoby i sam zamachowiec powiązany z islamskimi ekstremistami. „Trzeba skończyć ze źle rozumianą tolerancją. Wszystkie narody Europy muszą w końcu zrozumieć, jak niebezpieczna dla naszej wolności i europejskiego stylu życia jest ideologia politycznego islamu” – powiedział Austriak.

Dwudziestoletni zamachowiec z Wiednia Kujtim Fejzulai od kilku lat był na czerwonej liście austriackiej policji. Znane były jego radykalne poglądy, starał się o wyjazd na „szkolenie” do Afganistanu, a rok temu na Słowacji próbował – bezskutecznie – kupić długą broń bez pozwolenia. 2 listopada, uzbrojony w pistolet, maczetę i karabin maszynowy, poza ofiarami śmiertelnymi ranił jeszcze 22 osoby na głównym deptaku starego miasta, gdy wiedeńczycy właśnie cieszyli się ostatnimi chwilami przed pandemicznym lockdownem.

Seria zamachów o podłożu religijnym, najpierw we Francji, a teraz Austrii, przywróciła w Europie hasła o „wojnie cywilizacji”. Z islamizmem chcą walczyć niemieccy liberałowie z FDP, którzy wezwali Angelę Merkel, by stanęła u boku Kurza i Macrona. Szef włoskiego MSZ Luigi di Maio zaproponował europejską wersję US Patriot Act, który znacznie poszerzyłby inwigilacyjne uprawnienia służb specjalnych. Macron już wcześniej zapowiedział wielki projekt „europeizacji islamu”. Tylko że on już się w przytłaczającej większości zeuropeizował: w Wiedniu pozytywnymi bohaterami, którzy wyciągali ludzi spod ognia islamisty, okazali się Mikail Özen i Recep Gültekim, Austriacy tureckiego pochodzenia.

Polityka 46.2020 (3287) z dnia 08.11.2020; Ludzie i wydarzenia. Świat; s. 10
Reklama