Świat

Deficyt księży

W Kościele rzymskokatolickim przybywa wiernych, a ubywa księży

Według danych watykańskich, liczba księży katolickich na świecie spadła do 414 tys. Według danych watykańskich, liczba księży katolickich na świecie spadła do 414 tys. Andreas Solaro/Pool / Reuters
Spadki dotyczą głównie Europy i obu Ameryk i mają związek z postępującą laicyzacją społeczeństw.

W Kościele rzymskokatolickim przybywa wiernych, a ubywa księży. Wynika to z danych statystycznych opublikowanych przez watykańską agencję informacyjną „Fides”. Według tych danych (na koniec 2018 r.) globalna liczba katolików wynosiła 1 mld 329 mln (17,7 proc. ludności świata) – w ciągu roku nastąpił wzrost o nieco ponad 15 mln, natomiast liczba księży (świeckich i zakonnych) 414 tys. – spadła o nieco ponad pół tysiąca. To oznacza, że Kościół stoi przed wyzwaniem organizacyjnym i duszpasterskim: statystycznie rośnie liczba wiernych przypadających na jednego kapłana: 3210.

Polityka 46.2020 (3287) z dnia 08.11.2020; Ludzie i wydarzenia. Świat; s. 11
Oryginalny tytuł tekstu: "Deficyt księży"

Warte przeczytania

Codzienny newsletter „Polityki”. Tylko ważne tematy

Na podany adres wysłaliśmy wiadomość potwierdzającą.
By dokończyć proces sprawdź swoją skrzynkę pocztową i kliknij zawarty w niej link.

Informacja o RODO

Polityka RODO

  • Informujemy, że administratorem danych osobowych jest Polityka Sp. z o.o. SKA z siedzibą w Warszawie 02-309, przy ul. Słupeckiej 6. Przetwarzamy Twoje dane w celu wysyłki newslettera (podstawa przetwarzania danych to konieczność przetwarzania danych w celu realizacji umowy).
  • Twoje dane będą przetwarzane do chwili ew. rezygnacji z otrzymywania newslettera, a po tym czasie mogą być przetwarzane przez okres przedawnienia ewentualnych roszczeń.
  • Podanie przez Ciebie danych jest dobrowolne, ale konieczne do tego, żeby zamówić nasz newsletter.
  • Masz prawo do żądania dostępu do swoich danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, a także prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania, a także prawo do przenoszenia swoich danych oraz wniesienia skargi do organu nadzorczego.

Czytaj także

Kraj

Jak kwarantanna odbije się na naszym zdrowiu

Siedzimy na huśtawce społecznej i politycznej. Z jednej strony dyscyplina sanitarna, z drugiej masowe manifestacje oraz bandyckie rozróby na ulicach. Chaos, bezładne poczynania władzy, jak zapowiedź tzw. narodowej kwarantanny, wzmacniają nasz niepokój.

Martyna Bunda, Ewa Wilk
21.11.2020