Świat

Deficyt księży

W Kościele rzymskokatolickim przybywa wiernych, a ubywa księży

Według danych watykańskich, liczba księży katolickich na świecie spadła do 414 tys. Według danych watykańskich, liczba księży katolickich na świecie spadła do 414 tys. Andreas Solaro/Pool / Reuters
Spadki dotyczą głównie Europy i obu Ameryk i mają związek z postępującą laicyzacją społeczeństw.

W Kościele rzymskokatolickim przybywa wiernych, a ubywa księży. Wynika to z danych statystycznych opublikowanych przez watykańską agencję informacyjną „Fides”. Według tych danych (na koniec 2018 r.) globalna liczba katolików wynosiła 1 mld 329 mln (17,7 proc. ludności świata) – w ciągu roku nastąpił wzrost o nieco ponad 15 mln, natomiast liczba księży (świeckich i zakonnych) 414 tys. – spadła o nieco ponad pół tysiąca. To oznacza, że Kościół stoi przed wyzwaniem organizacyjnym i duszpasterskim: statystycznie rośnie liczba wiernych przypadających na jednego kapłana: 3210.

Polityka 46.2020 (3287) z dnia 08.11.2020; Ludzie i wydarzenia. Świat; s. 11
Oryginalny tytuł tekstu: "Deficyt księży"

Warte przeczytania

Reklama

Codzienny newsletter „Polityki”. Tylko ważne tematy

Na podany adres wysłaliśmy wiadomość potwierdzającą.
By dokończyć proces sprawdź swoją skrzynkę pocztową i kliknij zawarty w niej link.

Informacja o RODO

Polityka RODO

  • Informujemy, że administratorem danych osobowych jest Polityka Sp. z o.o. SKA z siedzibą w Warszawie 02-309, przy ul. Słupeckiej 6. Przetwarzamy Twoje dane w celu wysyłki newslettera (podstawa przetwarzania danych to konieczność przetwarzania danych w celu realizacji umowy).
  • Twoje dane będą przetwarzane do chwili ew. rezygnacji z otrzymywania newslettera, a po tym czasie mogą być przetwarzane przez okres przedawnienia ewentualnych roszczeń.
  • Podanie przez Ciebie danych jest dobrowolne, ale konieczne do tego, żeby zamówić nasz newsletter.
  • Masz prawo do żądania dostępu do swoich danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, a także prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania, a także prawo do przenoszenia swoich danych oraz wniesienia skargi do organu nadzorczego.

Czytaj także

Kraj

Tata Maty

W przewrotnym sensie jest beneficjentem rządów PiS, gdyż będąc ich konsekwentnym krytykiem, stał się znaczącą osobistością życia publicznego. Niektórzy określają go mianem „opozycyjnego celebryty”, na co Marcin Matczak nieco się zżyma. Ale w sumie nieźle oddaje ono jego status.

Rafał Kalukin
18.10.2021