Polityka. Dajemy pełny obraz.

Czytaj, słuchaj, odkrywaj świat!

Subskrybuj
Świat

Brexit psuje się od ryby

WIELKA BRYTANIA: Brexitowa wojna o ryby

Grupa brytyjskich rybaków domaga się rezygnacji z okresu przejściowego i tzw. twardego brexitu bez umowy. Grupa brytyjskich rybaków domaga się rezygnacji z okresu przejściowego i tzw. twardego brexitu bez umowy. Chris J. Ratcliffe / Getty Images
Finał negocjacji rozwodowych między Wielką Brytanią i Unią Europejską staje się typową pułapką populizmu, w której wszyscy uwięzną.
Przed pierwszą wojną dorszową brytyjskich rybaków było ponad 300 tys., dziś jest 12 tys.Jeff J. Mitchell/Getty Images Przed pierwszą wojną dorszową brytyjskich rybaków było ponad 300 tys., dziś jest 12 tys.

Na jednym z październikowych spotkań ambasadorów przy Unii przedstawiciel Belgii Willem van de Voorde zagroził, że jeśli Brytyjczycy po tzw. twardym brexicie – czyli wyjściu z Unii bez żadnej umowy – zakażą europejskim kutrom połowów na swoich wodach, rząd Belgii w odwecie powoła się na dokument z XVII w. Było trochę śmiechu, żartów i niedowierzania. Sprawa jednak wygląda poważnie.

Van de Voorde zareagował tak na zapowiedzi premiera Borisa Johnsona, który mówi o „odzyskaniu kontroli nad naszymi [brytyjskimi – przyp.

Polityka 47.2020 (3288) z dnia 17.11.2020; Świat; s. 61
Oryginalny tytuł tekstu: "Brexit psuje się od ryby"

Warte przeczytania

Reklama

Codzienny newsletter „Polityki”. Tylko ważne tematy

Na podany adres wysłaliśmy wiadomość potwierdzającą.
By dokończyć proces sprawdź swoją skrzynkę pocztową i kliknij zawarty w niej link.

Informacja o RODO

Polityka RODO

  • Informujemy, że administratorem danych osobowych jest Polityka Sp. z o.o. SKA z siedzibą w Warszawie 02-309, przy ul. Słupeckiej 6. Przetwarzamy Twoje dane w celu wysyłki newslettera (podstawa przetwarzania danych to konieczność przetwarzania danych w celu realizacji umowy).
  • Twoje dane będą przetwarzane do chwili ew. rezygnacji z otrzymywania newslettera, a po tym czasie mogą być przetwarzane przez okres przedawnienia ewentualnych roszczeń.
  • Podanie przez Ciebie danych jest dobrowolne, ale konieczne do tego, żeby zamówić nasz newsletter.
  • Masz prawo do żądania dostępu do swoich danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, a także prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania, a także prawo do przenoszenia swoich danych oraz wniesienia skargi do organu nadzorczego.

Czytaj także

Nauka

Testy antygenowe i omikron. Jak poprawnie zrobić wymaz?

Testy antygenowe na koronawirusa mają tę zaletę, że są szybkie i można je zrobić samodzielnie, ale wiele wskazuje, że w dobie omikronu będzie trzeba zmienić sposób ich wykonywania. Większa skuteczność wykrywania infekcji jest szczególnie istotna w kontekście ostatniego komunikatu WHO.

Piotr Rzymski
12.01.2022