Świat

Prawdziwi Grecy

GRECJA: Wielkie greckie urodziny

Ewzoni – prezydenccy gwardziści pełniący wartę przy grobie nieznanego żołnierza. Ewzoni – prezydenccy gwardziści pełniący wartę przy grobie nieznanego żołnierza. Milos Bicanski / Getty Images
W nowym roku odrodzona Grecja będzie obchodzić swoje dwusetne urodziny. Pozostało niewiele czasu, aby zdecydować, co konkretnie ma świętować i z kim.
Jana Angelopulu-Daskalaki. Ćwierć wieku temu pomagała przy organizacji igrzysk olimpijskich, teraz zajmuje się przygotowaniami do wielkich greckich urodzin.AP Photo/Petros Giannakouris/EAST NEWS Jana Angelopulu-Daskalaki. Ćwierć wieku temu pomagała przy organizacji igrzysk olimpijskich, teraz zajmuje się przygotowaniami do wielkich greckich urodzin.

Negros tu Moria był w Ghanie tylko raz. I czuł się dziwnie. Poznał paru wujków ze strony ojca, parę ciotek ze strony matki. Poudawał, że rozumie, co do niego mówią. I wrócił do Aten, w których spędził prawie całe swoje 30-letnie życie. Jego rodzice już na zawsze będą imigrantami z Ghany, którzy przyjechali do Grecji za lepszym życiem. Ale on sam uważa się za Greka. Na prawosławnym chrzcie dostał imię Spiros, skończył greckie szkoły, po grecku mówi, myśli i rapuje. I to jak!

Dziennikarze muzyczni rozpływają się nad jego talentem, nad językową maestrią, nazywają objawieniem.

Polityka 1/2.2021 (3294) z dnia 29.12.2020; Świat; s. 81
Oryginalny tytuł tekstu: "Prawdziwi Grecy"

Warte przeczytania

Reklama

Codzienny newsletter „Polityki”. Tylko ważne tematy

Na podany adres wysłaliśmy wiadomość potwierdzającą.
By dokończyć proces sprawdź swoją skrzynkę pocztową i kliknij zawarty w niej link.

Informacja o RODO

Polityka RODO

  • Informujemy, że administratorem danych osobowych jest Polityka Sp. z o.o. SKA z siedzibą w Warszawie 02-309, przy ul. Słupeckiej 6. Przetwarzamy Twoje dane w celu wysyłki newslettera (podstawa przetwarzania danych to konieczność przetwarzania danych w celu realizacji umowy).
  • Twoje dane będą przetwarzane do chwili ew. rezygnacji z otrzymywania newslettera, a po tym czasie mogą być przetwarzane przez okres przedawnienia ewentualnych roszczeń.
  • Podanie przez Ciebie danych jest dobrowolne, ale konieczne do tego, żeby zamówić nasz newsletter.
  • Masz prawo do żądania dostępu do swoich danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, a także prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania, a także prawo do przenoszenia swoich danych oraz wniesienia skargi do organu nadzorczego.

Czytaj także

Kultura

„Zielony rycerz. Green Knight”: filmowy powrót do mitycznej Brytanii

W filmie „Zielony rycerz. Green Knight” Davida Lowery’ego oglądamy Króla Artura i jego rycerzy Okrągłego Stołu. Znowu. Co takiego tkwi w legendach arturiańskich, że współczesna kultura regularnie do nich wraca?

Marcin Zwierzchowski
27.07.2021