Świat

Czerwony jubileusz: siła i strachy

Im Chiny potężniejsze i bardziej asertywne, tym większe budzą obawy sąsiadów. Im Chiny potężniejsze i bardziej asertywne, tym większe budzą obawy sąsiadów. Ding Lin/Zuma Press / Forum

Chińska partia komunistyczna obchodzi stulecie. Początki były skromne, na kongres założycielski zwołany w lipcu 1921 r. na pokładzie stateczku wycieczkowego przyjechało raptem 12 osób. Dziś KPCh to 92 mln członków, pełnia sprawowanej totalitarnymi metodami władzy i wciąż perspektywy państwa pretendującego do pozycji przodującego mocarstwa.

W drugim roku pandemii chroniące się przed jej nawrotem Chiny będą potrzebne globalnej gospodarce, ich PKB ma rosnąć o 8–9 proc., w tempie sprzed zarazy.

Polityka 1/2.2021 (3294) z dnia 29.12.2020; Ludzie i wydarzenia. Świat; s. 14

Warte przeczytania

Reklama

Codzienny newsletter „Polityki”. Tylko ważne tematy

Na podany adres wysłaliśmy wiadomość potwierdzającą.
By dokończyć proces sprawdź swoją skrzynkę pocztową i kliknij zawarty w niej link.

Informacja o RODO

Polityka RODO

  • Informujemy, że administratorem danych osobowych jest Polityka Sp. z o.o. SKA z siedzibą w Warszawie 02-309, przy ul. Słupeckiej 6. Przetwarzamy Twoje dane w celu wysyłki newslettera (podstawa przetwarzania danych to konieczność przetwarzania danych w celu realizacji umowy).
  • Twoje dane będą przetwarzane do chwili ew. rezygnacji z otrzymywania newslettera, a po tym czasie mogą być przetwarzane przez okres przedawnienia ewentualnych roszczeń.
  • Podanie przez Ciebie danych jest dobrowolne, ale konieczne do tego, żeby zamówić nasz newsletter.
  • Masz prawo do żądania dostępu do swoich danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, a także prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania, a także prawo do przenoszenia swoich danych oraz wniesienia skargi do organu nadzorczego.

Czytaj także

Kultura

„Zielony rycerz. Green Knight”: filmowy powrót do mitycznej Brytanii

W filmie „Zielony rycerz. Green Knight” Davida Lowery’ego oglądamy Króla Artura i jego rycerzy Okrągłego Stołu. Znowu. Co takiego tkwi w legendach arturiańskich, że współczesna kultura regularnie do nich wraca?

Marcin Zwierzchowski
27.07.2021