Osoby czytające wydania polityki

„Polityka” - prezent, który cieszy cały rok.

Pierwszy miesiąc prenumeraty tylko 11,90 zł!

Subskrybuj
Świat

Ich trzech

NIEMCY: Kandydaci na miejsce Merkel

Armin Laschet Armin Laschet EPA / PAP
Już w sobotę poznamy nowego szefa niemieckiej chadecji. Tylko czy można zastąpić Angelę Merkel?
Friedrich MerzEPA/PAP Friedrich Merz

Na ten dzień Christina Schwarzer z Berlina czeka od dawna. Jest w gronie 1001 delegatów na zjazd Unii Chrześcijańsko-Demokratycznej (CDU) – głównej siły politycznej Niemiec. Partia miała już kilkoro przewodniczących, którzy na trwałe zapisali się w historii: Konrada Adenauera, Helmuta Kohla i Angelę Merkel. W najbliższą sobotę, 16 stycznia delegaci wyłonią ich następcę.

Decyzja miała zapaść już w kwietniu ubiegłego roku, ale pandemia pokrzyżowała plan A. Niemal w ostatniej chwili upadł również plan B, który zakładał przesunięcie zjazdu na grudzień i przeprowadzenie go w najwyższym reżimie sanitarnym: z ograniczeniem liczby uczestników do minimum, mierzeniem temperatury, pilnowaniem dystansu za pomocą specjalnych bransoletek. Schwarzer, jak wielu innych delegatów, musiała anulować bilet lotniczy do Stuttgartu.

Teraz ma się obyć bez niespodzianek, bo przyjęto bezpieczną internetową formułę zjazdu. – Już kilka tygodni temu dzwoniono do mnie z pytaniem, czy dysponuję odpowiednim sprzętem – mówi Schwarzer. Wszyscy delegaci dostali też listowne instrukcje i kody dostępu. Na wypadek problemów technicznych partia uruchomiła nawet specjalną infolinię. I tylko wyniki kluczowego głosowania wciąż pozostają niewiadomą. A to może być najważniejszy zjazd CDU od dziesięcioleci – spodziewają się niemieckie media.

Powoli kończy się era Merkel, która przez ponad 18 lat kierowała CDU, a od przeszło 15 stoi na czele rządu. Magazyn „Forbes” aż 14-krotnie ogłaszał ją najpotężniejszą kobietą świata, najmłodsi wyborcy nie pamiętają wręcz innego kanclerza. Po jesiennych wyborach do Bundestagu Merkel, która do tego czasu skończy 67 lat, ma pożegnać się ze stanowiskiem. A nowy szef CDU – która ma kilkanaście punktów procentowych przewagi nad drugimi w sondażach Zielonymi – z miejsca stanie się najpoważniejszym kandydatem na następnego kanclerza.

Polityka 3.2021 (3295) z dnia 12.01.2021; Świat; s. 45
Oryginalny tytuł tekstu: "Ich trzech"
Reklama