Świat

Brytania odpływa

WIELKA BRYTANIA: Brexit po trochu

W noworocznym przemówieniu Borisa Johnsona słowo „brexit” nie padło ani razu. W noworocznym przemówieniu Borisa Johnsona słowo „brexit” nie padło ani razu. Jonathan Brady/PA Images / Getty Images
Miał być Big Bang, a było wyjście po angielsku. Pogrążona w pandemii Wielka Brytania niemal przeoczyła pożegnanie z Unią. Ale brexit nie da o sobie zapomnieć.
Na pożegnanie zadzwonił tylko cicho (bo w remoncie) Big Ben. Spodziewanego Big Bangu nie było.Leon Neal/Getty Images Na pożegnanie zadzwonił tylko cicho (bo w remoncie) Big Ben. Spodziewanego Big Bangu nie było.

Brytyjczycy w starym roku stracili nie tylko członkostwo w Unii Europejskiej, ale też sylwestrowe fajerwerki. W poprzednich latach ich pokaz gromadził na nabrzeżu Tamizy dziesiątki tysięcy londyńczyków i turystów, którzy z dużym wyprzedzeniem musieli starać się o bilety. Tym razem na przeszkodzie stanęła pandemia. Pokaz można było zobaczyć tylko w telewizji: jego lokalizację – inną niż w ubiegłych latach – okryto tajemnicą, żeby zapobiec tłumom gapiów.

Na niebie w telewizorach pojawiły się najważniejsze symbole starego roku, wśród nich bohaterscy pracownicy służby zdrowia.

Polityka 3.2021 (3295) z dnia 12.01.2021; Świat; s. 42
Oryginalny tytuł tekstu: "Brytania odpływa"

Warte przeczytania

Codzienny newsletter „Polityki”. Tylko ważne tematy

Na podany adres wysłaliśmy wiadomość potwierdzającą.
By dokończyć proces sprawdź swoją skrzynkę pocztową i kliknij zawarty w niej link.

Informacja o RODO

Polityka RODO

  • Informujemy, że administratorem danych osobowych jest Polityka Sp. z o.o. SKA z siedzibą w Warszawie 02-309, przy ul. Słupeckiej 6. Przetwarzamy Twoje dane w celu wysyłki newslettera (podstawa przetwarzania danych to konieczność przetwarzania danych w celu realizacji umowy).
  • Twoje dane będą przetwarzane do chwili ew. rezygnacji z otrzymywania newslettera, a po tym czasie mogą być przetwarzane przez okres przedawnienia ewentualnych roszczeń.
  • Podanie przez Ciebie danych jest dobrowolne, ale konieczne do tego, żeby zamówić nasz newsletter.
  • Masz prawo do żądania dostępu do swoich danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, a także prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania, a także prawo do przenoszenia swoich danych oraz wniesienia skargi do organu nadzorczego.

Czytaj także

Pomocnik Historyczny

Patrząc na Chiny

Im bliżej końca XX w., tym Chiny częściej przypominały się Zachodowi, Zachód ma jednak nieodmiennie kłopoty ze zrozumieniem Chińczyków. Jakie są te Chiny w oczach Zachodu?

Krzysztof Kardaszewicz
13.04.2021