Osoby czytające wydania polityki

„Polityka”. Największy tygodnik w Polsce.

Wiarygodność w czasach niepewności.

Subskrybuj z rabatem
Świat

Nurek na pustyni

TURCJA: Więzienie dla dziennikarzy

Can Dündar, były redaktor naczelny dziennika „Cumhuriyet”, w Turcji skazany za szpiegostwo, obecnie ukrywa się w Niemczech. Can Dündar, były redaktor naczelny dziennika „Cumhuriyet”, w Turcji skazany za szpiegostwo, obecnie ukrywa się w Niemczech. EPA / PAP
Dla tureckich dziennikarzy zagrożeniem jest już nie tylko mówienie czy pisanie tego, co myślą. Ale również relacjonowanie tego, co sądzą miliony Turków.
materiały prasowe

Wyrok w sprawie Cana Dündara to wielki cios dla niezależnego dziennikarstwa – oświadczył kilkanaście dni temu szef niemieckiego MSZ Heiko Maas. Odpowiedź była natychmiastowa: „Can Dündar został skazany za szpiegostwo i działalność na rzecz organizacji terrorystycznej. Nazywanie go dziennikarzem (…) jest obrazą dla wszystkich prawdziwych dziennikarzy. Zamiast popierać jego przestępstwa, nasi partnerzy powinni dokonać jego ekstradycji do Turcji” – napisał na Twitterze Fahrettin Altun.

Oficjalnie Altun odpowiada w tureckim rządzie za komunikację, jednak jego rzeczywiste wpływy trudno ocenić. Część mediów nazywa go drugą osobą w państwie po Recepie Tayyipie Erdoğanie. Komentarz niemieckiego MSZ Turcy mogli przeczytać następnego dnia: „Niemcy z zasady nie dokonują ekstradycji w przypadkach motywowanych politycznie”.

Can Dündar to obsypany międzynarodowymi nagrodami były redaktor naczelny „Cumhuriyet”, najstarszego, bo istniejącego od 1924 r. tureckiego dziennika. Do Niemiec wyjechał w czerwcu 2016 r., kiedy prokuratura oskarżyła go o ujawnienie tajemnicy państwowej, szpiegostwo i wspieranie grupy terrorystycznej.

Zarzuty związane były z opublikowanym przez „Cumhuriyet” materiałem dowodzącym, że Turcja – pod przykrywką pomocy humanitarnej – wysyła broń do Syrii. Dündara skazano na 5 lat i 10 miesięcy więzienia. Dwa miesiące temu sąd w Stambule wydał wyrok o konfiskacie majątku Dündara, jeśli ten w ciągu 15 dni nie wróci do kraju. Dündar nie wrócił. 23 grudnia został skazany na 27 lat i 6 miesięcy.

Od czasu udaremnionego zamachu stanu z 15 lipca 2016 r. i wprowadzenia stanu wyjątkowego represje wobec tureckich mediów w zasadzie nie ustają.

Polityka 4.2021 (3296) z dnia 19.01.2021; Świat; s. 50
Oryginalny tytuł tekstu: "Nurek na pustyni"
Reklama