Świat

Kot podjął trop

Eliot Higgins, brytyjski dziennikarz śledczy i współtwórca portalu Bellingcat. Eliot Higgins, brytyjski dziennikarz śledczy i współtwórca portalu Bellingcat. EPA/Remko de Waal / PAP
Jak to się stało, że grupie internetowych śledczych spod znaku Bellingcat udało się rozpracować elitarne rosyjskie służby specjalne? Sieć potrafi pokazać także pozytywną stronę.
Higgins nazwę grupy wziął ze średniowiecznej opowiastki „Belling the Cat”.Polityka Higgins nazwę grupy wziął ze średniowiecznej opowiastki „Belling the Cat”.

Na 17 stycznia Aleksiej Nawalny zapowiedział powrót do ojczyzny, by dalej walczyć z putinizmem. Najważniejszy rosyjski opozycjonista i najpoważniejszy polityczny konkurent prezydenta Władimira Putina przechodził w Niemczech rekonwalescencję po sierpniowej próbie otrucia. Ofiarę cudem odratowano, a na przełomie roku ujawniono szereg niewygodnych dla Kremla okoliczności. Są mocne przesłanki, by sądzić, że władze w akcie terroryzmu państwowego spróbowały zamordować uwierającego je obywatela, przy czym wykonawcy, rekrutujący się podobno z elitarnej Federalnej Służby Bezpieczeństwa (FSB), koncertowo położyli trwającą kilka lat operację.

Polityka 4.2021 (3296) z dnia 19.01.2021; Świat; s. 48

Warte przeczytania

Reklama

Codzienny newsletter „Polityki”. Tylko ważne tematy

Na podany adres wysłaliśmy wiadomość potwierdzającą.
By dokończyć proces sprawdź swoją skrzynkę pocztową i kliknij zawarty w niej link.

Informacja o RODO

Polityka RODO

  • Informujemy, że administratorem danych osobowych jest Polityka Sp. z o.o. SKA z siedzibą w Warszawie 02-309, przy ul. Słupeckiej 6. Przetwarzamy Twoje dane w celu wysyłki newslettera (podstawa przetwarzania danych to konieczność przetwarzania danych w celu realizacji umowy).
  • Twoje dane będą przetwarzane do chwili ew. rezygnacji z otrzymywania newslettera, a po tym czasie mogą być przetwarzane przez okres przedawnienia ewentualnych roszczeń.
  • Podanie przez Ciebie danych jest dobrowolne, ale konieczne do tego, żeby zamówić nasz newsletter.
  • Masz prawo do żądania dostępu do swoich danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, a także prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania, a także prawo do przenoszenia swoich danych oraz wniesienia skargi do organu nadzorczego.

Czytaj także

Społeczeństwo

Wyrzucona ze szkoły za poglądy. Gdzie się podziało katolickie miłosierdzie?

17-letnią działaczkę Młodej Lewicy relegowano tuż przed klasyfikacją, dzień po wezwaniu na przesłuchanie w sprawie rzekomej organizacji Strajków Kobiet. Jak ma zaliczyć rok szkolny – dyrekcja nie raczyła poinformować.

Mateusz Witczak
05.05.2021