Po szturmie na Kapitol zdawało się przez chwilę, że Republikanie zerwą z Donaldem Trumpem. Przywódcy partii w Kongresie: Mitch McConnell w Senacie i Kevin McCarthy w Izbie Reprezentantów, potępili atak i przyznali, że to prezydent był za niego odpowiedzialny. McConnell sugerował, że gotów jest poprzeć impeachment Trumpa, co stwarzało nadzieję, że pójdzie za nim dość jego partyjnych kolegów, aby uznać byłego prezydenta winnym podżegania do buntu i uniemożliwić mu start w wyborach w 2024 r. Okazało się to złudzeniem.
Kilka dni później 10 kongresmenów Partii Republikańskiej, którzy odważyli się zagłosować za impeachmentem, stało się obiektem zaciekłej nagonki – oskarżono ich o zdradę, grożono śmiercią. Wśród Republikanów zaczęła się szerzyć zbiorowa amnezja – zapomniano, co stało się 6 stycznia. Powód? 70–80 proc. republikańskich wyborców nadal wielbi Trumpa i uważa, że w wyborach ukradziono mu zwycięstwo. Wkrótce McConnell oświadczył, że impeachment nie ma sensu, a McCarthy pojechał na Florydę do Mar-a-Lago, rezydencji Trumpa, ucałował pierścień i zrobił sobie z nim zdjęcie. Przesłanie było jasne: jesteśmy z tobą, Donaldzie.
Republikanie ulegli presji fanów Trumpa, potwierdzając, że wartości, które nie schodzą im z ust, jak przyzwoitość i szacunek dla prawa, poświęcą dla utrzymania władzy. Wystarczyło, że były prezydent zagroził, iż jeśli odwrócą się od niego i opowiedzą się za impeachmentem, przed wyborami w 2022 r. poprze w prawyborach ich radykalnych konkurentów, których nie brakuje. „Proces” Trumpa w Senacie w drugim tygodniu lutego będzie więc formalnością – uniewinnienie jest przesądzone. Pytanie, jak długo potrwa sielanka Republikanów z byłym prezydentem. W Partii Republikańskiej toczy się walka między jego czarnosecinną falangą a tradycyjnymi konserwatystami, którzy są w odwrocie.