Miej własną politykę.

Pierwszy miesiąc prenumeraty tylko 9,90 zł!

Subskrybuj
Świat

Unio, mamy problem

Czy szczepionek zabraknie?

Unia powinna jak najszybciej zaoferować AstraZeneca i Pfizerowi dodatkowe pieniądze za przyspieszenie dostaw, nawet jeśli nie przewidują tego kontrakty. Unia powinna jak najszybciej zaoferować AstraZeneca i Pfizerowi dodatkowe pieniądze za przyspieszenie dostaw, nawet jeśli nie przewidują tego kontrakty. Shutterstock
Jak to się stało, że w Unii Europejskiej wkrótce może zabraknąć szczepionek?
Pozostawienie państwom członkowskim swobody zakupów skończyłoby się przejmowaniem szczepionek przez kraje najbogatsze.Getty Images Pozostawienie państwom członkowskim swobody zakupów skończyłoby się przejmowaniem szczepionek przez kraje najbogatsze.

Zrobiło się nerwowo. Unia Europejska straszy zablokowaniem eksportu szczepionek, w tym do Wielkiej Brytanii. Nowa amerykańska administracja poluje na dostawy, gdzie się da, aby spełnić obietnicę prezydenta Joe Bidena o 100 mln zaszczepionych w sto dni. A Rosjanie i Chińczycy zaczęli traktować swoje produkty szczepionkopodobne (ich skuteczność nie przekracza 50–60 proc.) jako narzędzie dyplomatycznego nacisku na biedniejsze państwa.

W zeszłym tygodniu epicentrum tego nowego globalnego konfliktu o szczepionki stała się Europa.

Polityka 6.2021 (3298) z dnia 02.02.2021; Temat tygodnia; s. 11
Oryginalny tytuł tekstu: "Unio, mamy problem"
Reklama
Ilustracja. Osoby czytające Politykę na różnych nośnikach.

Dołącz do nas!

Będziesz mógł czytać wszystkie teksty autorów „Polityki”.

Subskrybuję

Jesteś już prenumeratorem?

Zaloguj się >