Świat

Chińczycy żyją dłużej niż Amerykanie

Chińscy emeryci żyją coraz dłużej; jest już ich 254 mln, 18 proc. społeczeństwa, w 2033 r. będzie ponad 400 mln. Chińscy emeryci żyją coraz dłużej; jest już ich 254 mln, 18 proc. społeczeństwa, w 2033 r. będzie ponad 400 mln. Chien-Min Chung/Polaris / EAST NEWS

Tak przynajmniej wynika z szacunków chińskiej Narodowej Komisji Zdrowia, dotyczących oczekiwanej długości życia w obu krajach (czyli ile będą żyły urodzone dziś noworodki). Ta średnia długość w 2019 r. wynosiła w Chinach 77,3 lat, a w 2020 r., według przewidywań Komisji, 77,6. Przoduje Japonia ze średnią 84,7. Jeszcze dwa lata temu Amerykanie zdecydowanie przeganiali Chińczyków – amerykańskie noworodki miały przed sobą 78,6 lat życia. Ale w 2020 r. nastąpiła zapaść. Według opublikowanych właśnie danych za pierwsze półrocze ta długość w USA spadła do 77,8 (a w przypadku czarnoskórych Amerykanów nawet o dwa i pół roku).

Polityka 9.2021 (3301) z dnia 23.02.2021; Ludzie i wydarzenia. Świat; s. 11

Warte przeczytania

Codzienny newsletter „Polityki”. Tylko ważne tematy

Na podany adres wysłaliśmy wiadomość potwierdzającą.
By dokończyć proces sprawdź swoją skrzynkę pocztową i kliknij zawarty w niej link.

Informacja o RODO

Polityka RODO

  • Informujemy, że administratorem danych osobowych jest Polityka Sp. z o.o. SKA z siedzibą w Warszawie 02-309, przy ul. Słupeckiej 6. Przetwarzamy Twoje dane w celu wysyłki newslettera (podstawa przetwarzania danych to konieczność przetwarzania danych w celu realizacji umowy).
  • Twoje dane będą przetwarzane do chwili ew. rezygnacji z otrzymywania newslettera, a po tym czasie mogą być przetwarzane przez okres przedawnienia ewentualnych roszczeń.
  • Podanie przez Ciebie danych jest dobrowolne, ale konieczne do tego, żeby zamówić nasz newsletter.
  • Masz prawo do żądania dostępu do swoich danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, a także prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania, a także prawo do przenoszenia swoich danych oraz wniesienia skargi do organu nadzorczego.

Czytaj także

Pomocnik Historyczny

56. Czy tzw. żołnierze wyklęci są powodem do dumy?

Rafał Wnuk
10.07.2018