Osoby czytające wydania polityki

„Polityka”. Największy tygodnik w Polsce.

Wiarygodność w czasach niepewności.

Subskrybuj z rabatem
Świat

Mars i uwięziona księżniczka

Zdjęcie Marsa zrobione przez arabską sondę Al Amal. Zdjęcie Marsa zrobione przez arabską sondę Al Amal. AN

Udana próba z sondą kosmiczną Al Amal, Nadzieja, która 9 lutego weszła na orbitę Marsa i przesłała serię wspaniałych fotografii, została w Zjednoczonych Emiratach Arabskich, które stoją za tym sukcesem, odnotowana z euforią. Jako pionierski krok całego świata arabskiego. Rakieta nośna była japońska, myśl techniczna w dużym stopniu amerykańska, ale prestiż przypadł ZEA. Emiraty wkrótce znów zdobyły zainteresowanie, tym razem za sprawą dubajskiej księżniczki Latify, uwięzionej w areszcie domowym od 2018 r., której dramatyczne nagrania przemyconym telefonem upowszechniła telewizja BBC. 35-letnia Latifa, jedno z 25 dzieci emira Dubaju, szejka Muhammada ibn Raszida Al Maktuma, premiera i wiceprezydenta ZEA, już raz uciekała spod władzy ojca, w 2002 r. Została pojmana i spędziła trzy lata pod kluczem. Podczas drugiej próby ucieczki przed trzema laty komandosi przejęli jacht na Morzu Indyjskim i odstawili księżniczkę do Dubaju, gdzie znów trafiła pod klucz i obawia się o własne życie.

O Latifę upomniał się urząd Wysokiego Komisarza do spraw Praw Człowieka ONZ, wspierany przez brytyjską dyplomację. Otrzymał odpowiedź, że jest „otoczona troskliwą opieką rodziny”. Wcześniej pojawiła się w tej historii szósta żona emira, Haja, siostra króla Jordanii. Jej udało się uciec od emira z dwójką dzieci w 2019 r. i przed brytyjskim Sądem Najwyższym potwierdziła wersję Latify. Przy okazji wyszła na jaw sprawa księżniczki Szimy, porwanej przez ojca z Cambridge w 2000 r., o której później słuch zaginął. Z zeznań Haji wynikało, że emir, jeden z najbogatszych władców świata i zapalony koniarz, traktował swoją liczną rodzinę trochę jak własną stadninę.

Korzystnym obrotem spraw dla Dubajczyków, bardzo czułych na punkcie krytyki i wizerunku, światła jupiterów znów przeniosły się na Marsa.

Polityka 9.2021 (3301) z dnia 23.02.2021; Ludzie i wydarzenia. Świat; s. 11
Reklama