Świat

Świat kocha bajki

Opowieść o złych i dobrych royalsach

Monarchia w Wielkiej Brytanii jest instytucją magiczną: niesłychanie ważną, kochaną, a w każdym razie popieraną przez większość. Monarchia w Wielkiej Brytanii jest instytucją magiczną: niesłychanie ważną, kochaną, a w każdym razie popieraną przez większość. Chris Jackson / Getty Images
Wywiad zrywającej z dworem brytyjskim pary książęcej amerykańska telewizja sprzedała do 70 krajów. I wszędzie wzbudził niesłychane emocje. Mamy oto nasz globalny serial – idealny na czas pandemii.
Król Edward z amerykańską rozwódką Wallis Simpson, przez którą musiał abdykować w 1936 r.Bettmann Archive/Getty Images Król Edward z amerykańską rozwódką Wallis Simpson, przez którą musiał abdykować w 1936 r.

Meghan Markle, żona Harry’ego, zerwała z koroną. I w głośnym już wywiadzie dla Oprah Winfrey oskarża monarchię o nieczułość, hipokryzję, brak empatii i rasizm. Oczywiście oskarżeniem, którego rodzina królewska obawia się najbardziej, jest właśnie rasizm. W kraju, gdzie klasa polityczna pamięta historyczne rasistowskie ostrzeżenie o „rzekach krwi”, które miały popłynąć wskutek nadmiernej (i kolorowej) imigracji, takie oskarżenie to akt wojny z koroną.

Wielka Brytania to dziś kraj bardzo zróżnicowany: burmistrz Londynu jest z pochodzenia Pakistańczykiem, minister spraw wewnętrznych z pochodzenia Sikhem, minister finansów z pochodzenia Hindusem, a ludność kolorowa stanowi 15 proc.

Polityka 12.2021 (3304) z dnia 16.03.2021; Temat tygodnia; s. 16
Oryginalny tytuł tekstu: "Świat kocha bajki"

Warte przeczytania

Reklama

Codzienny newsletter „Polityki”. Tylko ważne tematy

Na podany adres wysłaliśmy wiadomość potwierdzającą.
By dokończyć proces sprawdź swoją skrzynkę pocztową i kliknij zawarty w niej link.

Informacja o RODO

Polityka RODO

  • Informujemy, że administratorem danych osobowych jest Polityka Sp. z o.o. SKA z siedzibą w Warszawie 02-309, przy ul. Słupeckiej 6. Przetwarzamy Twoje dane w celu wysyłki newslettera (podstawa przetwarzania danych to konieczność przetwarzania danych w celu realizacji umowy).
  • Twoje dane będą przetwarzane do chwili ew. rezygnacji z otrzymywania newslettera, a po tym czasie mogą być przetwarzane przez okres przedawnienia ewentualnych roszczeń.
  • Podanie przez Ciebie danych jest dobrowolne, ale konieczne do tego, żeby zamówić nasz newsletter.
  • Masz prawo do żądania dostępu do swoich danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, a także prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania, a także prawo do przenoszenia swoich danych oraz wniesienia skargi do organu nadzorczego.

Czytaj także

Świat

Wielka Brytania była liderem szczepień. Więc co poszło nie tak?

Chociaż szczepi się rekordowo wielu młodych i rozważane jest wprowadzenie nakazu kłucia pracowników domów opieki, to wirus nie ustępuje. Wariant delta się szerzy, a Boris Johnson znów jest w ogniu krytyki.

Mateusz Mazzini
19.06.2021