Miej własną politykę.

Pierwszy miesiąc prenumeraty tylko 9,90 zł!

Subskrybuj
Świat

Świat kocha bajki

Opowieść o złych i dobrych royalsach

Monarchia w Wielkiej Brytanii jest instytucją magiczną: niesłychanie ważną, kochaną, a w każdym razie popieraną przez większość. Monarchia w Wielkiej Brytanii jest instytucją magiczną: niesłychanie ważną, kochaną, a w każdym razie popieraną przez większość. Chris Jackson / Getty Images
Wywiad zrywającej z dworem brytyjskim pary książęcej amerykańska telewizja sprzedała do 70 krajów. I wszędzie wzbudził niesłychane emocje. Mamy oto nasz globalny serial – idealny na czas pandemii.
Król Edward z amerykańską rozwódką Wallis Simpson, przez którą musiał abdykować w 1936 r.Bettmann Archive/Getty Images Król Edward z amerykańską rozwódką Wallis Simpson, przez którą musiał abdykować w 1936 r.

Meghan Markle, żona Harry’ego, zerwała z koroną. I w głośnym już wywiadzie dla Oprah Winfrey oskarża monarchię o nieczułość, hipokryzję, brak empatii i rasizm. Oczywiście oskarżeniem, którego rodzina królewska obawia się najbardziej, jest właśnie rasizm. W kraju, gdzie klasa polityczna pamięta historyczne rasistowskie ostrzeżenie o „rzekach krwi”, które miały popłynąć wskutek nadmiernej (i kolorowej) imigracji, takie oskarżenie to akt wojny z koroną.

Wielka Brytania to dziś kraj bardzo zróżnicowany: burmistrz Londynu jest z pochodzenia Pakistańczykiem, minister spraw wewnętrznych z pochodzenia Sikhem, minister finansów z pochodzenia Hindusem, a ludność kolorowa stanowi 15 proc.

Polityka 12.2021 (3304) z dnia 16.03.2021; Temat tygodnia; s. 16
Oryginalny tytuł tekstu: "Świat kocha bajki"
Reklama
Ilustracja. Osoby czytające Politykę na różnych nośnikach.

Dołącz do nas!

Będziesz mógł czytać wszystkie teksty autorów „Polityki”.

Subskrybuję

Jesteś już prenumeratorem?

Zaloguj się >