Osoby czytające wydania polityki

Wiarygodność w czasach niepewności

Wypróbuj za 11,90 zł!

Subskrybuj
Świat

Książęta Persji

Jak żyją dzieci reżimowych przywódców

Na obu zdjęciach Sasha Sobhani, playboy i gwiazda Instagrama. Na obu zdjęciach Sasha Sobhani, playboy i gwiazda Instagrama. Instagram
Pławiące się w obscenicznym bogactwie dzieci dawnych rewolucjonistów stały się zagrożeniem dla reżimu swoich ojców. Nie tylko moralnym, ale też egzystencjalnym.
Wnuczka Chomeiniego Atefeh Eshraghi (z prawej) lubi luksusy, jej znajomi też.Instagram Wnuczka Chomeiniego Atefeh Eshraghi (z prawej) lubi luksusy, jej znajomi też.

Etap życia reżimu można rozpoznać m.in. po tym, jak traktuje swoje dzieci – twierdzi Francis Fukuyama w swojej książce „Ład polityczny”. Stawia tam tezę, że rewolucje – zgodnie z tym, co mówił Danton – „pożerają swoje dzieci”, ale tylko na początku. Wraz ze spadkiem rewolucyjnego żaru w pewnym momencie już żadne słowa nie są w stanie przykryć faktu, że rewolucja rewolucją, ale to interesy osobiste i rodzina są ostatecznie ważniejsze.

Opalone kobiety ubrane wyłącznie w sznurki, za każdym razem inne ferrari i najdroższy szampan. W tle Dubaj albo greckie wyspy. A w centrum zawsze Sasha Sobhani, 33-letni aspirujący muzyk, playboy i gwiazda Instagrama z 2,6-milionową widownią i pełnym kontem w banku. Ma też kilka słów dla tych, którym się mniej poszczęściło: „Ludzie, którzy nie doszli do takiego majątku jak ja, są po prostu zazdrośni”. Sam przekonuje, że jest niezależny finansowo od 15. roku życia.

Rezydujący w Hiszpanii Sobhani jest też dzieckiem ultrakonserwatywnej obyczajowo rewolucji islamskiej w Iranie. Jego ojciec najpierw walczył z bronią w ręku o przetrwanie reżimu, potem szybko urósł w jego hierarchii, aż do stanowiska ambasadora w Wenezueli, jednym z niewielu sojuszników Iranu. Tam właśnie Sasha Sobhani zrobił pierwsze biznesy, głównie na ropie, wchodząc w spółki z wenezuelskimi rówieśnikami, w tym ze swoim serdecznym przyjacielem – synem Hugo Cháveza.

Dziś młody Sobhani jest na celowniku. Teheran zwrócił się do Madrytu z prośbą o jego ekstradycję pod zarzutem prania brudnych pieniędzy i prowadzenia stron internetowych z nielegalnym w Iranie hazardem. Hiszpanie nawet go przesłuchali, na dniach ma się rozpocząć proces ekstradycyjny. Sobhani przekonuje, że to zemsta za jego „inny styl życia”, że w Iranie będzie torturowany.

Polityka 14.2021 (3306) z dnia 30.03.2021; Świat; s. 68
Oryginalny tytuł tekstu: "Książęta Persji"
Reklama