Świat

Morały z blokady

„Ever Given” na mieliznę wepchnęła zachłanność, z jaką buduje się i załadowuje statki handlowe. „Ever Given” na mieliznę wepchnęła zachłanność, z jaką buduje się i załadowuje statki handlowe. Islam Safwat/Bloomberg / Getty Images

Dziób wrył się w brzeg Azji, rufa utknęła w Afryce i tak przez prawie tydzień kontenerowiec „Ever Given” blokował Kanał Sueski. Czterystumetrowego kolosa na mieliznę wpakował silny podmuch wiatru, swoje zrobiła ograniczona burzą piaskową widoczność; administracja kanału nie wyklucza błędów załogi i kłopotów technicznych. A pomogły zepchnąć go z mielizny zastępy holowników i usunięcie setek ton piasku. W sumie nie trzeba było wiele, by zakorkować trasę, którą przechodzi 12 proc. światowego handlu, 400 mln dol.

Polityka 14.2021 (3306) z dnia 30.03.2021; Ludzie i wydarzenia. Świat; s. 10

Warte przeczytania

Codzienny newsletter „Polityki”. Tylko ważne tematy

Na podany adres wysłaliśmy wiadomość potwierdzającą.
By dokończyć proces sprawdź swoją skrzynkę pocztową i kliknij zawarty w niej link.

Informacja o RODO

Polityka RODO

  • Informujemy, że administratorem danych osobowych jest Polityka Sp. z o.o. SKA z siedzibą w Warszawie 02-309, przy ul. Słupeckiej 6. Przetwarzamy Twoje dane w celu wysyłki newslettera (podstawa przetwarzania danych to konieczność przetwarzania danych w celu realizacji umowy).
  • Twoje dane będą przetwarzane do chwili ew. rezygnacji z otrzymywania newslettera, a po tym czasie mogą być przetwarzane przez okres przedawnienia ewentualnych roszczeń.
  • Podanie przez Ciebie danych jest dobrowolne, ale konieczne do tego, żeby zamówić nasz newsletter.
  • Masz prawo do żądania dostępu do swoich danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, a także prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania, a także prawo do przenoszenia swoich danych oraz wniesienia skargi do organu nadzorczego.

Czytaj także

Społeczeństwo

Mama transpłciowego dziecka: Mój syn czuje, że w Polsce jest nikim

Nie czarujmy się, że Polki i Polacy na pstryknięcie palcami zrozumieją, co to znaczy transpłciowość. Ale Pawłowicz i Kaczyński paradoksalnie przyczyniają się do edukacji społeczeństwa – mówi Ewelina Słowińska, mama Saszy, aktywistka fundacji Trans-Fuzja.

Mateusz Witczak
12.04.2021