Świat

Finlandia sądzi kanibala

Gibril Massaquoi Gibril Massaquoi AN

Szczególnie okrutna wojna domowa w Liberii (w latach 1999–2003), która rozgrabiła kraj i kosztowała życie ćwierć miliona osób, dotąd nie trafiała przed oblicze sądu. Watażkowie odpowiedzialni za tamte zbrodnie zbiegli, w Liberii nie było klimatu, żeby ich ścigać. Wyłom w tej dziejowej niesprawiedliwości uczyniła po 20 latach Finlandia: przed sądem w Tampere ruszył proces 51-letniego Gibrila Massaquoi, nazywanego wówczas, nie bez powodu, aniołem śmierci. Pochodzi z sąsiedniego Sierra Leone i należał do dowódców plądrującego Liberię rebelianckiego Zjednoczonego Frontu Rewolucyjnego (RUF).

Polityka 14.2021 (3306) z dnia 30.03.2021; Ludzie i wydarzenia. Świat; s. 11

Warte przeczytania

Codzienny newsletter „Polityki”. Tylko ważne tematy

Na podany adres wysłaliśmy wiadomość potwierdzającą.
By dokończyć proces sprawdź swoją skrzynkę pocztową i kliknij zawarty w niej link.

Informacja o RODO

Polityka RODO

  • Informujemy, że administratorem danych osobowych jest Polityka Sp. z o.o. SKA z siedzibą w Warszawie 02-309, przy ul. Słupeckiej 6. Przetwarzamy Twoje dane w celu wysyłki newslettera (podstawa przetwarzania danych to konieczność przetwarzania danych w celu realizacji umowy).
  • Twoje dane będą przetwarzane do chwili ew. rezygnacji z otrzymywania newslettera, a po tym czasie mogą być przetwarzane przez okres przedawnienia ewentualnych roszczeń.
  • Podanie przez Ciebie danych jest dobrowolne, ale konieczne do tego, żeby zamówić nasz newsletter.
  • Masz prawo do żądania dostępu do swoich danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, a także prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania, a także prawo do przenoszenia swoich danych oraz wniesienia skargi do organu nadzorczego.

Czytaj także

Społeczeństwo

Mama transpłciowego dziecka: Mój syn czuje, że w Polsce jest nikim

Nie czarujmy się, że Polki i Polacy na pstryknięcie palcami zrozumieją, co to znaczy transpłciowość. Ale Pawłowicz i Kaczyński paradoksalnie przyczyniają się do edukacji społeczeństwa – mówi Ewelina Słowińska, mama Saszy, aktywistka fundacji Trans-Fuzja.

Mateusz Witczak
12.04.2021