Świat

Król bez królestwa

Książę Filip. Król bez królestwa

Książę Filip (1921–2021) Książę Filip (1921–2021) EPA / PAP
Małżonek panującej Elżbiety dożył blisko 100 lat, a ich małżeństwo trwało 73 lata. Ze względu na pandemię w pogrzebie księcia weźmie udział zaledwie 30 osób.

Wielka Brytania żegna księcia Filipa, małżonka panującej królowej Elżbiety; dożył blisko 100 lat, a małżeństwo trwało 73 lata i to bez kryzysów, skandali i dramatów, które przeżywały związki ich dzieci czy rodziny królewskie innych europejskich monarchii. Filip w młodości mierzył się z tożsamością skomplikowaną. Oboje jego rodzice pochodzili z arystokracji niemieckiej, ale powiązani zostali z Grecją i religią prawosławną. Ojciec był synem greckiego króla, oficerem i jednym z dowódców armii w wojnie z Turcją; matka, głęboko religijna, założyła w Atenach klasztor prawosławny.

Polityka 16.2021 (3308) z dnia 13.04.2021; Ludzie i wydarzenia. Świat; s. 11
Oryginalny tytuł tekstu: "Król bez królestwa"

Warte przeczytania

Reklama

Codzienny newsletter „Polityki”. Tylko ważne tematy

Na podany adres wysłaliśmy wiadomość potwierdzającą.
By dokończyć proces sprawdź swoją skrzynkę pocztową i kliknij zawarty w niej link.

Informacja o RODO

Polityka RODO

  • Informujemy, że administratorem danych osobowych jest Polityka Sp. z o.o. SKA z siedzibą w Warszawie 02-309, przy ul. Słupeckiej 6. Przetwarzamy Twoje dane w celu wysyłki newslettera (podstawa przetwarzania danych to konieczność przetwarzania danych w celu realizacji umowy).
  • Twoje dane będą przetwarzane do chwili ew. rezygnacji z otrzymywania newslettera, a po tym czasie mogą być przetwarzane przez okres przedawnienia ewentualnych roszczeń.
  • Podanie przez Ciebie danych jest dobrowolne, ale konieczne do tego, żeby zamówić nasz newsletter.
  • Masz prawo do żądania dostępu do swoich danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, a także prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania, a także prawo do przenoszenia swoich danych oraz wniesienia skargi do organu nadzorczego.

Czytaj także

Niezbędnik

Zygmunt Freud i jego rewizja natury człowieka

Gdy Albert Einstein wytyczał nową drogę myśleniu o przestrzeni, czasie i grawitacji, wiedeński lekarz Zygmunt Freud rewidował wiedzę o istocie człowieczej natury.

Joanna Cieśla
08.09.2015