Świat

Skala mniejszości

BIAŁORUŚ: Polska mniejszość na celowniku

Akcja Amnesty International po aresztowaniu Andżeliki Borys. Akcja Amnesty International po aresztowaniu Andżeliki Borys. Wojciech Kurczewski / Forum
Polacy na Białorusi stali się zakładnikami walczącego o przetrwanie uzurpatora.
Łukaszenka zagroził, że jeśli Polska nadal będzie źle traktować Białoruś, to „mocno dostanie po mordzie”.Vasily Fedosenko / Reuters/Forum Łukaszenka zagroził, że jeśli Polska nadal będzie źle traktować Białoruś, to „mocno dostanie po mordzie”.

Nie zdarzyło się wcześniej, by Aleksandr Łukaszenka uderzał w polską społeczność z taką brutalnością. Za kratki trafiła niedawno piątka działaczy niezależnego od władz Związku Polaków na Białorusi: jego szefowa Andżelika Borys, Maria Tiszkowska z Wołkowyska, Irena Biernacka z Lidy, Anna Paniszewa z Brześcia i grodzieński dziennikarz Andrzej Poczobut. Grozi im od 5 do 12 lat więzienia.

– Od kilku tygodni nasilają się szykany i represje wobec działaczy i organizacji mniejszości polskiej – stwierdza Szymon Szynkowski vel Sęk, wiceminister spraw zagranicznych zajmujący się m.

Polityka 17.2021 (3309) z dnia 20.04.2021; Świat; s. 49
Oryginalny tytuł tekstu: "Skala mniejszości"

Warte przeczytania

Reklama

Codzienny newsletter „Polityki”. Tylko ważne tematy

Na podany adres wysłaliśmy wiadomość potwierdzającą.
By dokończyć proces sprawdź swoją skrzynkę pocztową i kliknij zawarty w niej link.

Informacja o RODO

Polityka RODO

  • Informujemy, że administratorem danych osobowych jest Polityka Sp. z o.o. SKA z siedzibą w Warszawie 02-309, przy ul. Słupeckiej 6. Przetwarzamy Twoje dane w celu wysyłki newslettera (podstawa przetwarzania danych to konieczność przetwarzania danych w celu realizacji umowy).
  • Twoje dane będą przetwarzane do chwili ew. rezygnacji z otrzymywania newslettera, a po tym czasie mogą być przetwarzane przez okres przedawnienia ewentualnych roszczeń.
  • Podanie przez Ciebie danych jest dobrowolne, ale konieczne do tego, żeby zamówić nasz newsletter.
  • Masz prawo do żądania dostępu do swoich danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, a także prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania, a także prawo do przenoszenia swoich danych oraz wniesienia skargi do organu nadzorczego.

Czytaj także

Kultura

Rafał Wojaczek pod gwiazdą rozpaczną

Swego czasu stał się idolem i do dziś rozbudza namiętności wśród czytelników. Spośród wielu młodo zmarłych literackich straceńców i nadwrażliwców może jeszcze Halina Poświatowska wywołuje czytelnicze emocje. Blednie za to mit Edwarda Stachury, mało kto wraca do wierszy Andrzeja Bursy czy prozy Marka Hłaski. Dlaczego jedne literackie legendy trwają, inne zdają się rozwiewać?

Mirosław Pęczak
08.12.2001