Świat

Duchy na ulicach

IRLANDIA PÓŁNOCNA: Nowy stary kryzys na stulecie

Zamieszki w Belfaście. Zamieszki w Belfaście. Jason Cairnduff/Reuters / Forum
Na swoje setne urodziny Irlandia Północna zafundowała sobie nowy stary kryzys. Czy na tym skrawku Zielonej Wyspy umrze Wielka Brytania?
Ostatnie zamieszki na północno­irlandzkich ulicach to efekt utraty wpływów i znaczenia lojalistów.Niall Carson/PA Images/Forum Ostatnie zamieszki na północno­irlandzkich ulicach to efekt utraty wpływów i znaczenia lojalistów.

Jak wiele zmienia kilka lat. Dziś o przekroczeniu 500-kilometrowej granicy między Republiką Irlandii i brytyjską Irlandią Płn. świadczy wyłącznie zmiana jakości asfaltu (lepszego w Irlandii) oraz inny design znaków drogowych. Od 1993 r. dzięki europejskiej integracji handel przez tę granicę odbywa się już zupełnie bez ograniczeń – fizycznych i prawnych. Skąd my to znamy…

Ale starszym Polakom równie łatwo byłoby się wczuć w poprzednią reinkarnację tej linii podziału: zaorane strefy kontrolne, zasieki z drutu kolczastego, strażnice wyposażone w szperacze, wojskowe patrole.

Polityka 18.2021 (3310) z dnia 26.04.2021; Świat; s. 62
Oryginalny tytuł tekstu: "Duchy na ulicach"

Warte przeczytania

Reklama

Codzienny newsletter „Polityki”. Tylko ważne tematy

Na podany adres wysłaliśmy wiadomość potwierdzającą.
By dokończyć proces sprawdź swoją skrzynkę pocztową i kliknij zawarty w niej link.

Informacja o RODO

Polityka RODO

  • Informujemy, że administratorem danych osobowych jest Polityka Sp. z o.o. SKA z siedzibą w Warszawie 02-309, przy ul. Słupeckiej 6. Przetwarzamy Twoje dane w celu wysyłki newslettera (podstawa przetwarzania danych to konieczność przetwarzania danych w celu realizacji umowy).
  • Twoje dane będą przetwarzane do chwili ew. rezygnacji z otrzymywania newslettera, a po tym czasie mogą być przetwarzane przez okres przedawnienia ewentualnych roszczeń.
  • Podanie przez Ciebie danych jest dobrowolne, ale konieczne do tego, żeby zamówić nasz newsletter.
  • Masz prawo do żądania dostępu do swoich danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, a także prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania, a także prawo do przenoszenia swoich danych oraz wniesienia skargi do organu nadzorczego.

Czytaj także

Niezbędnik

Zygmunt Freud i jego rewizja natury człowieka

Gdy Albert Einstein wytyczał nową drogę myśleniu o przestrzeni, czasie i grawitacji, wiedeński lekarz Zygmunt Freud rewidował wiedzę o istocie człowieczej natury.

Joanna Cieśla
08.09.2015