Piszemy o wszystkim, co ważne

Codziennie coś nowego. Bądź w centrum wydarzeń.

Subskrybuj
Świat

Nic po nas nie zostało

Co się stanie z Afganistanem? Mówi były ambasador RP w Kabulu

Z Afganistanu po prawie 20 latach wyjeżdżają również Polacy. W ramach misji NATO służy ich tam obecnie ok. 350. Z Afganistanu po prawie 20 latach wyjeżdżają również Polacy. W ramach misji NATO służy ich tam obecnie ok. 350. Getty Images
Rozmowa z Piotrem Łukasiewiczem, żołnierzem, byłym ambasadorem RP w Kabulu, o tym, jaki sens miała polska misja w Afganistanie i co się stanie z tym krajem.
Piotr Łukasiewicz – rocznik 1972, polski żołnierz i dyplomata, doktor nauk politycznych. W latach 2004–05 był na misji w Iraku.Leszek Zych/Polityka Piotr Łukasiewicz – rocznik 1972, polski żołnierz i dyplomata, doktor nauk politycznych. W latach 2004–05 był na misji w Iraku.

Prezydent Joe Biden zapowiedział, że amerykańskie wojsko wycofa się z Afganistanu do 11 września, czyli do 20. rocznicy zamachów na Amerykę. Jednocześnie zakończy się trwająca prawie dwie dekady interwencja NATO w tym kraju. Jej pierwotny cel – zniszczenie mającej tam swoją bazę Al-Kaidy – został osiągnięty. Ale Zachód postawił sobie również zadanie opanowania rebelii talibów oraz modernizacji państwa i społeczeństwa afgańskiego. Już dwaj poprzedni prezydenci USA – Barack Obama i Donald Trump – uznali jednak, że to cele nieosiągalne, i próbowali wycofać wojska.

Polityka 19.2021 (3311) z dnia 04.05.2021; Świat; s. 55
Oryginalny tytuł tekstu: "Nic po nas nie zostało"
Reklama
Ilustracja. Osoby czytające Politykę na różnych nośnikach.

Dołącz do nas!

Będziesz mógł czytać wszystkie teksty autorów „Polityki”.

Dołączam

Jesteś już prenumeratorem?

Zaloguj się >