„Polityka”. Dajemy pełny obraz.

Czytaj, słuchaj, odkrywaj świat!

SUBSKRYBUJ
Świat

Chińczycy się liczą

Chińczycy się starzeją, żyją dłużej, zmniejsza się liczba osób pracujących, rośnie rzesza emerytów, co brzmi jak przepis na kłopoty systemu zabezpieczenia społecznego. Chińczycy się starzeją, żyją dłużej, zmniejsza się liczba osób pracujących, rośnie rzesza emerytów, co brzmi jak przepis na kłopoty systemu zabezpieczenia społecznego. Getty Images
Chiński kryzys demograficzny jest głębszy, niż przewidywano.

Chińskie władze zwlekały z ogłoszeniem wyników przeprowadzonego w listopadzie i grudniu spisu powszechnego. Spisywano się z użyciem najnowszych technologii, także zdalnie, więc wcześniej obiecano Chińczykom, że już na początku kwietnia dowiedzą się, ilu ich jest. W zachodnich mediach pojawiły się sugestie – dementowane bez podania szczegółów przez chiński GUS – że prawdopodobnie pierwszy raz od maoistowskich katastrof z przełomu lat 50. i 60., w tym wielkiego głodu, populacja ChRL się skurczyła (według danych z 2019 r.

Polityka 20.2021 (3312) z dnia 11.05.2021; Ludzie i wydarzenia. Świat; s. 10

Warte przeczytania

Reklama

Codzienny newsletter „Polityki”. Tylko ważne tematy

Na podany adres wysłaliśmy wiadomość potwierdzającą.
By dokończyć proces sprawdź swoją skrzynkę pocztową i kliknij zawarty w niej link.

Informacja o RODO

Polityka RODO

  • Informujemy, że administratorem danych osobowych jest Polityka Sp. z o.o. SKA z siedzibą w Warszawie 02-309, przy ul. Słupeckiej 6. Przetwarzamy Twoje dane w celu wysyłki newslettera (podstawa przetwarzania danych to konieczność przetwarzania danych w celu realizacji umowy).
  • Twoje dane będą przetwarzane do chwili ew. rezygnacji z otrzymywania newslettera, a po tym czasie mogą być przetwarzane przez okres przedawnienia ewentualnych roszczeń.
  • Podanie przez Ciebie danych jest dobrowolne, ale konieczne do tego, żeby zamówić nasz newsletter.
  • Masz prawo do żądania dostępu do swoich danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, a także prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania, a także prawo do przenoszenia swoich danych oraz wniesienia skargi do organu nadzorczego.

Czytaj także

Społeczeństwo

Agnieszka Graff i Elżbieta Korolczuk dla „Polityki”: Prawica nauczyła się grać w gender

Rozmowa z Agnieszką Graff i Elżbietą Korolczuk o kobietach, które na ulicach pokazują nowy feminizm, i mężczyznach zakażonych ultrakonserwatyzmem.

Katarzyna Czarnecka
01.12.2021