Świat

Przydział na dziecko

Przyjęta przez Biuro Polityczne partii decyzja o modelu 2 plus 3 była spodziewana. Przyjęta przez Biuro Polityczne partii decyzja o modelu 2 plus 3 była spodziewana. Lorenz Huber/The New York Times Agency / EAST NEWS
Teraz, kiedy już wolno wszystko to, co było wtedy zabronione, niewielu chce skorzystać. Tak było już poprzednio, kiedy pozwolono na dwójkę dzieci: wskaźniki przez moment drgnęły w górę, a potem opadły jeszcze niżej.

Na propagandowych plakatach pojawił się nowy model idealnej chińskiej rodziny: uśmiechnięci rodzice i trójka dzieci: syn i dwie córki. Właśnie ogłoszono, że obowiązująca od 2016 r. zasada co najwyżej dwójki dzieci w rodzinie została rozszerzona o to trzecie. A zachęta do posiadania dziewczynek bierze się z mocno zachwianych proporcji w chińskiej demografii, bo od lat rodziło się zdecydowanie więcej chłopców. To ponury spadek po epoce jedynaków w rodzinie (od 1979 r.) i praktyki kontroli urodzin preferującej chłopców, bardziej cenionych w społeczeństwie.

Polityka 24.2021 (3316) z dnia 08.06.2021; Ludzie i wydarzenia. Świat; s. 10

Warte przeczytania

Reklama

Codzienny newsletter „Polityki”. Tylko ważne tematy

Na podany adres wysłaliśmy wiadomość potwierdzającą.
By dokończyć proces sprawdź swoją skrzynkę pocztową i kliknij zawarty w niej link.

Informacja o RODO

Polityka RODO

  • Informujemy, że administratorem danych osobowych jest Polityka Sp. z o.o. SKA z siedzibą w Warszawie 02-309, przy ul. Słupeckiej 6. Przetwarzamy Twoje dane w celu wysyłki newslettera (podstawa przetwarzania danych to konieczność przetwarzania danych w celu realizacji umowy).
  • Twoje dane będą przetwarzane do chwili ew. rezygnacji z otrzymywania newslettera, a po tym czasie mogą być przetwarzane przez okres przedawnienia ewentualnych roszczeń.
  • Podanie przez Ciebie danych jest dobrowolne, ale konieczne do tego, żeby zamówić nasz newsletter.
  • Masz prawo do żądania dostępu do swoich danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, a także prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania, a także prawo do przenoszenia swoich danych oraz wniesienia skargi do organu nadzorczego.

Czytaj także

Niezbędnik

Small talk zaczął być źródłem stresu

Dr Marzena Cypryańska-Nezlek o tym, dlaczego pogawędka o pogodzie straciła miłą neutralność i zaczęła wywoływać napięcie.

Katarzyna Kazimierowska
07.07.2020