Świat

Deoligarchizacja

Wołodymyr Zełenski Wołodymyr Zełenski Mateusz Włodarczyk / Forum

Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski rzuca hasło budowy kraju dla wszystkich 40 mln obywateli, a nie tylko dla garstki bogaczy, i obiecuje rozmontowanie systemu oligarchicznego, który jest skorumpowany do szpiku kości. Właśnie wniósł do parlamentu projekt ustawy o rejestrze oligarchów, biznesowo-medialnych magnatów, którzy zdominowali ukraińską politykę ostatnich trzech dekad. Na listę zostanie wpisany ten, kto spełnia co najmniej trzy z czterech kryteriów: angażuje się w politykę, dysponuje sporym majątkiem (wartym przynajmniej równowartość ok. 300 mln zł), kontroluje przedsiębiorstwa o pozycji monopolistycznej lub zachowuje znaczący wpływ na media. Z kolei udział w polityce oznacza pełnienie funkcji w państwie – od członka parlamentu po prezydenta, związki z zajmującymi te stanowiska lub finansowanie partii czy protestów z żądaniami natury politycznej.

Rejestr miałby być publiczny, jego prowadzeniem zajmie się Rada Bezpieczeństwa Narodowego i Obrony, koordynująca prace resortów siłowych. Uznani za oligarchów nie mogliby łożyć na partie i brać udziału w dalszej prywatyzacji. Projekt ustawy przewiduje, że wyżsi urzędnicy – pod groźbą kar dyscyplinarnych, z dymisją włącznie – będą musieli zgłaszać każdy kontakt z oligarchą, taką spowiedzią nie będą objęte publiczne spotkania oficjalne. Sekretarz Rady Bezpieczeństwa mówił niedawno o trzynastce mocnych kandydatów, ale nie podawał nazwisk. Chodzi zapewne m.in. o miliarderów Rinata Achmetowa, Dmytro Firtasza, dawnego sponsora Zełenskiego Ihora Kołomojskiego, Wiktora Pińczuka, byłego prezydenta Petro Poroszenkę oraz Wiktora Medwedczuka, przedsiębiorcę mniejszego kalibru, za to wybitnie prorosyjskiego.

Częścią z nich żywo interesuje się wymiar sprawiedliwości (Medwedczuk jest sądzony za zdradę i przebywa w areszcie domowym, Firtasz w Wiedniu schronił się przed ekstradycją do USA, na Poroszenkę spada grad zarzutów, w tym o przekraczanie uprawnień).

Polityka 24.2021 (3316) z dnia 08.06.2021; Ludzie i wydarzenia. Świat; s. 11
Reklama