Świat

Rewolucja czerwcowa

CHILE: Wywracanie ustroju

Wybory członków konstytuanty w Santiago, maj 2021 r. Wybory członków konstytuanty w Santiago, maj 2021 r. AP / EAST NEWS
Niezwykła grupa Chilijczyków napisze nową konstytucję swojego kraju. Rozpoczęli wywracanie ustroju, którego zręby powstały w latach dyktatury Pinocheta. Takiego eksperymentu jeszcze nie było.
Dyktatura Pinocheta na długie dekady przetrąciła Chilijczykom kręgosłup. Musiało upłynąć kilkadziesiąt lat i na scenę musiało wejść pokolenie wolne od traumy, by rzucić wyzwanie całemu ładowi społecznemu.Claudio Reyes/AFP/EAST NEWS Dyktatura Pinocheta na długie dekady przetrąciła Chilijczykom kręgosłup. Musiało upłynąć kilkadziesiąt lat i na scenę musiało wejść pokolenie wolne od traumy, by rzucić wyzwanie całemu ładowi społecznemu.

Pod koniec czerwca zbierze się po raz pierwszy nowa chilijska konstytuanta. Brzmi nudno – niczym komunikat rządowego biura i nie oddaje wagi ani temperatury zdarzenia. W nowej konstytuancie przez długie miesiące będą leciały wióry. Będą wrzaski i padną grube słowa. Prawdopodobne, że będzie obstrukcja i w jakimś momencie debata przeniesie się na ulice; być może wybuchną gwałtowne zamieszki, a władza spróbuje wygasić energię społecznych zmian. Plan jednak jest taki, by obecny ustrój zmienić pokojowo i rewolucyjnie zarazem.

Polityka 25.2021 (3317) z dnia 15.06.2021; Świat; s. 49
Oryginalny tytuł tekstu: "Rewolucja czerwcowa"

Warte przeczytania

Reklama

Codzienny newsletter „Polityki”. Tylko ważne tematy

Na podany adres wysłaliśmy wiadomość potwierdzającą.
By dokończyć proces sprawdź swoją skrzynkę pocztową i kliknij zawarty w niej link.

Informacja o RODO

Polityka RODO

  • Informujemy, że administratorem danych osobowych jest Polityka Sp. z o.o. SKA z siedzibą w Warszawie 02-309, przy ul. Słupeckiej 6. Przetwarzamy Twoje dane w celu wysyłki newslettera (podstawa przetwarzania danych to konieczność przetwarzania danych w celu realizacji umowy).
  • Twoje dane będą przetwarzane do chwili ew. rezygnacji z otrzymywania newslettera, a po tym czasie mogą być przetwarzane przez okres przedawnienia ewentualnych roszczeń.
  • Podanie przez Ciebie danych jest dobrowolne, ale konieczne do tego, żeby zamówić nasz newsletter.
  • Masz prawo do żądania dostępu do swoich danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, a także prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania, a także prawo do przenoszenia swoich danych oraz wniesienia skargi do organu nadzorczego.

Czytaj także

Społeczeństwo

Wybuchowe wesele. Zostali bez domu i z kredytem na całe życie

W jednej chwili wesele Wawrzyniaków zamieniło się w koszmar. Każdego dnia nurtuje ich pytanie: jak tu obchodzić rocznicę?

Norbert Frątczak
18.07.2021