Świat

Ekscelencja na wakacjach

Po co nam dyplomaci

Dobry ambasador dysponuje rozbudowaną siecią kontaktów, nie tylko w elitach politycznych, ale i w świecie biznesu, kultury, w organizacjach społecznych. Dobry ambasador dysponuje rozbudowaną siecią kontaktów, nie tylko w elitach politycznych, ale i w świecie biznesu, kultury, w organizacjach społecznych. AndrevLozovyi / PantherMedia
Czy we współczesnym świecie potrzebni są jeszcze ambasadorzy? I dlaczego Twitter może doprowadzić do ich wyginięcia.
Uniform ambasadora Liberii w Wielkiej Brytanii, ok. 1900 r.Hermann Historica GmbH/Interfoto/Forum Uniform ambasadora Liberii w Wielkiej Brytanii, ok. 1900 r.

W życie wchodzi właśnie nowa ustawa o polskiej służbie zagranicznej. Nowym ambasadorom już ani żadnych kwalifikacji, ani znajomości języków nie trzeba. Powstaną nowe miejsca dla swoich i nowe sposoby wzięcia za twarz. Sytuacja robi się paranoiczna, gdyż nie wiadomo, dlaczego PiS – powołując się na interes narodowy, sprawiedliwość i inne cnoty wyższe – zabiega o obniżenie kryteriów przyjmowania do służby dyplomatycznej. Jest jednak pociecha, ale smutna: ambasadorzy w świecie współczesnym, nie tylko w Polsce, coraz mniej znaczą.

Polityka 25.2021 (3317) z dnia 15.06.2021; Świat; s. 54
Oryginalny tytuł tekstu: "Ekscelencja na wakacjach"

Warte przeczytania

Reklama

Codzienny newsletter „Polityki”. Tylko ważne tematy

Na podany adres wysłaliśmy wiadomość potwierdzającą.
By dokończyć proces sprawdź swoją skrzynkę pocztową i kliknij zawarty w niej link.

Informacja o RODO

Polityka RODO

  • Informujemy, że administratorem danych osobowych jest Polityka Sp. z o.o. SKA z siedzibą w Warszawie 02-309, przy ul. Słupeckiej 6. Przetwarzamy Twoje dane w celu wysyłki newslettera (podstawa przetwarzania danych to konieczność przetwarzania danych w celu realizacji umowy).
  • Twoje dane będą przetwarzane do chwili ew. rezygnacji z otrzymywania newslettera, a po tym czasie mogą być przetwarzane przez okres przedawnienia ewentualnych roszczeń.
  • Podanie przez Ciebie danych jest dobrowolne, ale konieczne do tego, żeby zamówić nasz newsletter.
  • Masz prawo do żądania dostępu do swoich danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, a także prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania, a także prawo do przenoszenia swoich danych oraz wniesienia skargi do organu nadzorczego.

Czytaj także

Historia

Droga sztuka – w co się teraz inwestuje

Aukcyjny rynek sztuki w Polsce w swojej 30-letniej historii przeżywał hossy i bessy, mody i nagłe zwroty. Ale mniej więcej od roku po prostu staje na głowie.

Piotr Sarzyński
22.07.2021