Świat

To nie był film. Przestępcy z całego świata złapani w sieć

Amerykańskie FBI, Europol oraz służby federalne Australii i 15 innych krajów poinformowały o zakończeniu trwającej od 2019 r. operacji „Zielone Światło”, znanej również pod nazwą „Tarcza Trojańska”. Amerykańskie FBI, Europol oraz służby federalne Australii i 15 innych krajów poinformowały o zakończeniu trwającej od 2019 r. operacji „Zielone Światło”, znanej również pod nazwą „Tarcza Trojańska”. Australian Federal Police / Zuma Press / Forum
12 tys. zhakowanych telefonów należących do ponad 300 syndykatów kryminalnych ze 100 krajów i ok. 800 aresztowanych – to bilans jednej z największych międzynarodowych operacji antynarkotykowych w historii.

Skala projektu była tak wielka, że trudno w ogóle uwierzyć w jej realność. Bardziej przypomina fragment hollywoodzkiego scenariusza niż raport z prawdziwej akcji policyjnej. We wtorek amerykańskie FBI, Europol oraz służby federalne Australii i 15 innych krajów wspólnie poinformowały o zakończeniu trwającej od 2019 r. operacji „Zielone Światło”, znanej również jako „Tarcza Trojańska”.

W jej ramach rozprowadzano wśród kryminalistów telefony komórkowe zainfekowane specjalną aplikacją ANOM, stworzoną przez FBI i pozwalającą na przechwycenie wiadomości niezależnie od ich formy.

Warte przeczytania

Reklama

Codzienny newsletter „Polityki”. Tylko ważne tematy

Na podany adres wysłaliśmy wiadomość potwierdzającą.
By dokończyć proces sprawdź swoją skrzynkę pocztową i kliknij zawarty w niej link.

Informacja o RODO

Polityka RODO

  • Informujemy, że administratorem danych osobowych jest Polityka Sp. z o.o. SKA z siedzibą w Warszawie 02-309, przy ul. Słupeckiej 6. Przetwarzamy Twoje dane w celu wysyłki newslettera (podstawa przetwarzania danych to konieczność przetwarzania danych w celu realizacji umowy).
  • Twoje dane będą przetwarzane do chwili ew. rezygnacji z otrzymywania newslettera, a po tym czasie mogą być przetwarzane przez okres przedawnienia ewentualnych roszczeń.
  • Podanie przez Ciebie danych jest dobrowolne, ale konieczne do tego, żeby zamówić nasz newsletter.
  • Masz prawo do żądania dostępu do swoich danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, a także prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania, a także prawo do przenoszenia swoich danych oraz wniesienia skargi do organu nadzorczego.

Czytaj także

Historia

Droga sztuka – w co się teraz inwestuje

Aukcyjny rynek sztuki w Polsce w swojej 30-letniej historii przeżywał hossy i bessy, mody i nagłe zwroty. Ale mniej więcej od roku po prostu staje na głowie.

Piotr Sarzyński
22.07.2021