Świat

Z idiotą* trzeba inteligentnie

Maxime Rovere o tym, dlaczego idioci rządzą

„Idioci robią polityczne kariery, bo – w odróżnieniu od przeciętnego ogółu – nie mają dość wyobraźni, by wiedzieć, że władza ich przerasta”. „Idioci robią polityczne kariery, bo – w odróżnieniu od przeciętnego ogółu – nie mają dość wyobraźni, by wiedzieć, że władza ich przerasta”. Adela Podgórska / Polityka
Maxime Rovere, francuski filozof, pisarz, o tym, dlaczego pewni ludzie wywołują w nas skoki ciśnienia i złość, dlaczego tak bardzo lubią władzę i jak najlepiej wśród nich żyć.
Maxime RovereCamila Scorcelli Maxime Rovere

JACEK ŻAKOWSKI: – Dlaczego idioci rządzą?
MAXIME ROVERE: – Bo chcą władzy.

Inteligentni nie chcą?
Ludzie, którzy coś potrafią, zwykle wolą się realizować inaczej. Ale jest też duża grupa idiotów, którzy nie chcą władzy, bo wolą nie ponosić żadnej odpowiedzialności. Nawet za samych siebie.

Idioci dają władzę idiotom, którzy obiecują zdjąć z nich odpowiedzialność?
Jest też problem instytucji. Stowarzyszenia, partie, parlamenty, korporacje zwykle wybierają liderów przeciętnych, miernych, podobnych do największej grupy członków.

Polityka 26.2021 (3318) z dnia 22.06.2021; Polityka; s. 24
Oryginalny tytuł tekstu: "Z idiotą* trzeba inteligentnie"

Warte przeczytania

Reklama

Codzienny newsletter „Polityki”. Tylko ważne tematy

Na podany adres wysłaliśmy wiadomość potwierdzającą.
By dokończyć proces sprawdź swoją skrzynkę pocztową i kliknij zawarty w niej link.

Informacja o RODO

Polityka RODO

  • Informujemy, że administratorem danych osobowych jest Polityka Sp. z o.o. SKA z siedzibą w Warszawie 02-309, przy ul. Słupeckiej 6. Przetwarzamy Twoje dane w celu wysyłki newslettera (podstawa przetwarzania danych to konieczność przetwarzania danych w celu realizacji umowy).
  • Twoje dane będą przetwarzane do chwili ew. rezygnacji z otrzymywania newslettera, a po tym czasie mogą być przetwarzane przez okres przedawnienia ewentualnych roszczeń.
  • Podanie przez Ciebie danych jest dobrowolne, ale konieczne do tego, żeby zamówić nasz newsletter.
  • Masz prawo do żądania dostępu do swoich danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, a także prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania, a także prawo do przenoszenia swoich danych oraz wniesienia skargi do organu nadzorczego.

Czytaj także

Kraj

Szkoła bardzo szkodzi. Uczniom, demokracji, światu

Rozmowa z dr. Mikołajem Marcelą o fatalnych skutkach kultywowania XIX-wiecznej formuły szkoły, wychowywaniu do autorytaryzmu i o tym, jak można to zmienić.

Jacek Żakowski
18.09.2021