Polityka. Dajemy pełny obraz.

Czytaj, słuchaj, odkrywaj świat!

Subskrybuj
Świat

Afganistan – widmo upadku

Sytuacja zdaje się wracać do momentu sprzed 20 lat. Interwenci się wycofują, lokalni watażkowie zbroją, a rząd wisi na cienkiej kroplówce obcych pieniędzy. Sytuacja zdaje się wracać do momentu sprzed 20 lat. Interwenci się wycofują, lokalni watażkowie zbroją, a rząd wisi na cienkiej kroplówce obcych pieniędzy. Omar Sobhani/Reuters / Forum

Nad interwencją USA w Afganistanie ciąży widmo haniebnego zakończenia innej wojny. W 1975 r. śmigłowce wywoziły z ambasady w Sajgonie dyplomatów i tych wietnamskich szczęśliwców, którym udało się wyszarpać wizę. Teraz będzie podobnie? Prezydent Biden chce dotrzymać postanowienia o wycofaniu wojsk przed 11 września, nawet pomimo ostrzeżeń generałów, którzy dają armii afgańskiej co najwyżej 6 miesięcy oporu. Zgodził się jedynie, aby w Kabulu pozostawić 650 żołnierzy do ochrony ambasady. Amerykanie właśnie opuścili bazę w Bagram, lotnisko zamknięto bez fanfar, a siły afgańskie straciły jedyne realne wsparcie w walce ze zdeterminowanymi talibami.

Polityka 28.2021 (3320) z dnia 06.07.2021; Ludzie i wydarzenia. Świat; s. 10

Warte przeczytania

Reklama

Codzienny newsletter „Polityki”. Tylko ważne tematy

Na podany adres wysłaliśmy wiadomość potwierdzającą.
By dokończyć proces sprawdź swoją skrzynkę pocztową i kliknij zawarty w niej link.

Informacja o RODO

Polityka RODO

  • Informujemy, że administratorem danych osobowych jest Polityka Sp. z o.o. SKA z siedzibą w Warszawie 02-309, przy ul. Słupeckiej 6. Przetwarzamy Twoje dane w celu wysyłki newslettera (podstawa przetwarzania danych to konieczność przetwarzania danych w celu realizacji umowy).
  • Twoje dane będą przetwarzane do chwili ew. rezygnacji z otrzymywania newslettera, a po tym czasie mogą być przetwarzane przez okres przedawnienia ewentualnych roszczeń.
  • Podanie przez Ciebie danych jest dobrowolne, ale konieczne do tego, żeby zamówić nasz newsletter.
  • Masz prawo do żądania dostępu do swoich danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, a także prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania, a także prawo do przenoszenia swoich danych oraz wniesienia skargi do organu nadzorczego.

Czytaj także

Nauka

Testy antygenowe i omikron. Jak poprawnie zrobić wymaz?

Testy antygenowe na koronawirusa mają tę zaletę, że są szybkie i można je zrobić samodzielnie, ale wiele wskazuje, że w dobie omikronu będzie trzeba zmienić sposób ich wykonywania. Większa skuteczność wykrywania infekcji jest szczególnie istotna w kontekście ostatniego komunikatu WHO.

Piotr Rzymski
12.01.2022