Świat

Szampan cyrylicą

Dziś Rosja wytwarza 220 mln butelek szampana, a możliwości produkcyjne znacznie wzrosły po aneksji winiarskiego Krymu. Dziś Rosja wytwarza 220 mln butelek szampana, a możliwości produkcyjne znacznie wzrosły po aneksji winiarskiego Krymu. materiały prasowe
Oksymoron „sowiecki szampan” i stosowny produkt zawdzięczamy towarzyszowi Stalinowi.

Tylko Rosja produkuje szampana – taką poprawkę do ustawy o napojach alkoholowych, przyjętą w ramach narodowego wzmożenia, podpisał Władimir Putin. Nakazuje ona, aby na oryginalnych produktach z Szampanii zamiast szampan pisano: wino musujące. Przy czym chodzi o informację po rosyjsku, na małej etykiecie, na głównej Francuzi mogą pisać, co chcą. Niby policzek trochę mniejszy, ale „Rosjanie i tak przeczytają tylko to, co napisane cyrylicą, czyli że konsumują zwykłe wino musujące” – orzekł Charles Goemaere, dyrektor generalny prestiżowego Komitetu Szampana, grupującego producentów i od 1843 r.

Polityka 30.2021 (3322) z dnia 20.07.2021; Ludzie i wydarzenia. Świat; s. 10

Warte przeczytania

Reklama

Codzienny newsletter „Polityki”. Tylko ważne tematy

Na podany adres wysłaliśmy wiadomość potwierdzającą.
By dokończyć proces sprawdź swoją skrzynkę pocztową i kliknij zawarty w niej link.

Informacja o RODO

Polityka RODO

  • Informujemy, że administratorem danych osobowych jest Polityka Sp. z o.o. SKA z siedzibą w Warszawie 02-309, przy ul. Słupeckiej 6. Przetwarzamy Twoje dane w celu wysyłki newslettera (podstawa przetwarzania danych to konieczność przetwarzania danych w celu realizacji umowy).
  • Twoje dane będą przetwarzane do chwili ew. rezygnacji z otrzymywania newslettera, a po tym czasie mogą być przetwarzane przez okres przedawnienia ewentualnych roszczeń.
  • Podanie przez Ciebie danych jest dobrowolne, ale konieczne do tego, żeby zamówić nasz newsletter.
  • Masz prawo do żądania dostępu do swoich danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, a także prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania, a także prawo do przenoszenia swoich danych oraz wniesienia skargi do organu nadzorczego.

Czytaj także

Społeczeństwo

Wybuchowe wesele. Zostali bez domu i z kredytem na całe życie

W jednej chwili wesele Wawrzyniaków zamieniło się w koszmar. Każdego dnia nurtuje ich pytanie: jak tu obchodzić rocznicę?

Norbert Frątczak
18.07.2021