Polityka. Dajemy pełny obraz.

Czytaj, słuchaj, odkrywaj świat!

Subskrybuj
Świat

Dlaczego?

Co się stało w Kabulu?

Kto mógł, rzucał dom i dobytek – i ruszał w kierunku lotniska. Kto mógł, rzucał dom i dobytek – i ruszał w kierunku lotniska. Abaca / PAP
Budujący z zachodnią pomocą od 20 lat demokrację Afganistan zawalił się w 10 dni. A sceny z lotniska w Kabulu trafią do wielkiej księgi symboli, jak wcześniej ewakuacja Sajgonu i płonące wieże Nowego Jorku. Jak mogło się stać to, co się stało?
Uciekinierzy na pokładzie amerykańskiego samolotu transportowego C-17.U.S. Air Force/Zuma Press/Forum Uciekinierzy na pokładzie amerykańskiego samolotu transportowego C-17.

Pierwszy esemes przyszedł w czwartek: „Tracimy zmysły ze strachu”. Nadany z jeszcze wolnego Kabulu. Kolejne: „Pomóż mojej rodzinie, taliban chodzi po domach”, „potrzebuję wizy”, przychodziły już ze stolicy Afganistanu zajmowanej przez rebeliantów. Adresowane do Polaków, z którymi autorzy wiadomości współpracowali siedem lat temu.

15 sierpnia, kiedy wojsko polskie celebrowało święto w kraju, w Afganistanie ludzie gromadzili się pod bramami lotniska. Podobno Amerykanie zaczęli wywozić swoich.

Polityka 35.2021 (3327) z dnia 24.08.2021; Temat tygodnia; s. 12
Oryginalny tytuł tekstu: "Dlaczego?"

Warte przeczytania

Reklama

Codzienny newsletter „Polityki”. Tylko ważne tematy

Na podany adres wysłaliśmy wiadomość potwierdzającą.
By dokończyć proces sprawdź swoją skrzynkę pocztową i kliknij zawarty w niej link.

Informacja o RODO

Polityka RODO

  • Informujemy, że administratorem danych osobowych jest Polityka Sp. z o.o. SKA z siedzibą w Warszawie 02-309, przy ul. Słupeckiej 6. Przetwarzamy Twoje dane w celu wysyłki newslettera (podstawa przetwarzania danych to konieczność przetwarzania danych w celu realizacji umowy).
  • Twoje dane będą przetwarzane do chwili ew. rezygnacji z otrzymywania newslettera, a po tym czasie mogą być przetwarzane przez okres przedawnienia ewentualnych roszczeń.
  • Podanie przez Ciebie danych jest dobrowolne, ale konieczne do tego, żeby zamówić nasz newsletter.
  • Masz prawo do żądania dostępu do swoich danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, a także prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania, a także prawo do przenoszenia swoich danych oraz wniesienia skargi do organu nadzorczego.

Czytaj także

Historia

Od SB do NATO i UE

Książka amerykańskiego dziennikarza Johna Pomfreta pokazuje, jak po 1989 r. solidarnościowe władze z pomocą byłych szpiegów SB otworzyły nam drzwi na Zachód.

Grzegorz Rzeczkowski
17.01.2022