Świat

Żydowskie mienie – o co ten spór

Żydowskie mienie – o co ten spór? Tłumaczy Konstanty Gebert

„Państwo odziedziczyło te wszystkie nieruchomości, które nie były jego własnością, i tak samo odziedziczyło obowiązek dbania o sprawiedliwość.” „Państwo odziedziczyło te wszystkie nieruchomości, które nie były jego własnością, i tak samo odziedziczyło obowiązek dbania o sprawiedliwość.” Piotr Lewandowski / EAST NEWS
Rozmowa z Konstantym Gebertem, tłumaczem i publicystą.
Konstanty GebertBartłomiej Sowa/Agencja Gazeta Konstanty Gebert

ŁUKASZ LIPIŃSKI: – W sprawie „restytucji mienia żydowskiego” i nowelizacji kodeksu postępowania administracyjnego skończył się dialog, zostało tylko pokrzykiwanie. Może nam się uda porozmawiać?
KONSTANTY GEBERT: – Spróbujmy.

Nowelizacja uniemożliwia wznowienie postępowania, gdy od decyzji o przejęciu majątku minęło 30 lat. Jej zwolennicy uważają, że trzeba było przeciąć niepewność.
Zgadzam się. Poprawka jest sensowna i należało ją przyjąć.

Polityka 36.2021 (3328) z dnia 31.08.2021; Świat; s. 49
Oryginalny tytuł tekstu: "Żydowskie mienie – o co ten spór"

Warte przeczytania

Reklama

Codzienny newsletter „Polityki”. Tylko ważne tematy

Na podany adres wysłaliśmy wiadomość potwierdzającą.
By dokończyć proces sprawdź swoją skrzynkę pocztową i kliknij zawarty w niej link.

Informacja o RODO

Polityka RODO

  • Informujemy, że administratorem danych osobowych jest Polityka Sp. z o.o. SKA z siedzibą w Warszawie 02-309, przy ul. Słupeckiej 6. Przetwarzamy Twoje dane w celu wysyłki newslettera (podstawa przetwarzania danych to konieczność przetwarzania danych w celu realizacji umowy).
  • Twoje dane będą przetwarzane do chwili ew. rezygnacji z otrzymywania newslettera, a po tym czasie mogą być przetwarzane przez okres przedawnienia ewentualnych roszczeń.
  • Podanie przez Ciebie danych jest dobrowolne, ale konieczne do tego, żeby zamówić nasz newsletter.
  • Masz prawo do żądania dostępu do swoich danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, a także prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania, a także prawo do przenoszenia swoich danych oraz wniesienia skargi do organu nadzorczego.

Czytaj także

Historia

Zanim padły strzały II. Czarna wołga i tajemnicze fiolki pod kopalnią „Sosnowiec”

Jesienią 1981 r. w tłum górników kopalni „Sosnowiec” poleciały fiolki z duszącą substancją. Sprawców do dzisiaj nie znaleziono. Także motyw pozostaje niejasny, ale z dużą dozą prawdopodobieństwa można przyjąć, że celem było wywołanie wrzenia w kraju i sprowokowanie siłowej konfrontacji.

Jan Dziadul
21.09.2021