Indiana Indianą – głównym problemem jest tu logika i efekty specjalne wyglądające jak ze starego kina. Równocześnie pojawiają się jednak w Cannes rzeczy wybitne. Obezwładniające, dotykają tematu Zagłady z nowej perspektywy.
„Biedni” (czytaj: zasobni) funkcjonariusze PiS patrzą na getto w interesie wyborczym, a przy okazji nawiązują do świetlanych (najwyraźniej dla nich) wzorców totalitaryzmu z okresu PRL.
Całość otwiera przejmująca mowa Mariana Turskiego. Jemu dedykujemy to wydanie „Pomocnika Historycznego” w 80. rocznicę powstania w getcie warszawskim.
Oglądając uniwersalny spektakl przygotowany w Ameryce, pomyślałem, że przydałoby mu się w Polsce istotne uzupełnienie o lekcję, jakiej Jan Karski starał się udzielić nam nad Wisłą.
Spotkaliśmy się kilka razy, przegadaliśmy wiele godzin i chciałbym przywołać Go w Dzień Pamięci o Ofiarach Holokaustu.
Samuel Ponczak, dla przyjaciół po prostu Sam. Wolontariusz Muzeum Holocaustu w Waszyngtonie, człowiek, który swoim uporem doprowadził do digitalizacji „Polskiej Deklaracji o Przyjaźni i Podziwie dla Stanów Zjednoczonych”, zmarł 7 grudnia 2022 r. Miał 85 lat.
Bliski współpracownik Jarosława Kaczyńskiego pozwolił sobie na wyjątkowo obrzydliwą uwagę o zjadliwie antysemickim podtekście. A TVP ją jeszcze promuje.
Marian Turski odebrał dzisiaj doktorat honoris causa Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie. „Ukraina tworzy dziś swoją »Pieśń o Rolandzie«” – mówił.
Pisanie o Holokauście jest sposobem odprawiania żałoby. To też opowieść o dzieciach, które nie przeżyły – mówi Anna Bikont, autorka książki „Cena. W poszukiwaniu żydowskich dzieci po wojnie”.
Aktorka i komiczka Whoopi Goldberg wypowiedziała się na temat Zagłady, dowodząc, jak trudno rozmawiać o rasizmie w społeczeństwach z zupełnie odmiennymi doświadczeniami. Perspektywa USA i Europy jest diametralnie inna.