Świat

Rząd cnoty narodowej

Rząd cnoty narodowej. Wraca stara gwardia afgańskich talibów

Zabihullach Mudżahid, wiceminister informacji, odpowiedzialny za wizerunek rządu, operator konta twitterowego talibów. Zabihullach Mudżahid, wiceminister informacji, odpowiedzialny za wizerunek rządu, operator konta twitterowego talibów. Aamir Qureshi/AFP / EAST NEWS
Talibowie zaprezentowali nowe władze Afganistanu. Nie będzie nowego otwarcia na świat – przynajmniej na razie – bo nominaci to głównie stara gwardia z lat 90.
Talibowie znaleźli się w trudnym momencie. Zwyciężyli, przeczekując Amerykanów. Nie mają jednak pieniędzy, bo Waszyngton zamroził afgańskie rezerwy walutowe i blokuje programy pomocowe.Stringer/Reuters/Forum Talibowie znaleźli się w trudnym momencie. Zwyciężyli, przeczekując Amerykanów. Nie mają jednak pieniędzy, bo Waszyngton zamroził afgańskie rezerwy walutowe i blokuje programy pomocowe.

Na inaugurację swojego rządu wielu talibskich ministrów wyszło wreszcie z 20-letniego ukrycia. Czaili się w jaskiniach na pakistańsko-afgańskim pograniczu. Podróżowali skrycie przez afgańskie doliny i przełęcze. Gościli przejazdem w wiejskich meczetach Ghazni, Uruzuganu i Helmandu. Szczegóły ich życia i wędrówek znali co najwyżej oficerowie zachodnich wywiadów lub afgańskich służb bezpieczeństwa. Szersza publiczność, jeśliby zechciała przekopać się przez listy sankcji przeciwko terrorystom, znalazłaby najwyżej trudne do wymówienia nazwiska i bardzo krótkie biogramy.

Polityka 38.2021 (3330) z dnia 14.09.2021; Świat; s. 58
Oryginalny tytuł tekstu: "Rząd cnoty narodowej"

Warte przeczytania

Reklama

Codzienny newsletter „Polityki”. Tylko ważne tematy

Na podany adres wysłaliśmy wiadomość potwierdzającą.
By dokończyć proces sprawdź swoją skrzynkę pocztową i kliknij zawarty w niej link.

Informacja o RODO

Polityka RODO

  • Informujemy, że administratorem danych osobowych jest Polityka Sp. z o.o. SKA z siedzibą w Warszawie 02-309, przy ul. Słupeckiej 6. Przetwarzamy Twoje dane w celu wysyłki newslettera (podstawa przetwarzania danych to konieczność przetwarzania danych w celu realizacji umowy).
  • Twoje dane będą przetwarzane do chwili ew. rezygnacji z otrzymywania newslettera, a po tym czasie mogą być przetwarzane przez okres przedawnienia ewentualnych roszczeń.
  • Podanie przez Ciebie danych jest dobrowolne, ale konieczne do tego, żeby zamówić nasz newsletter.
  • Masz prawo do żądania dostępu do swoich danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, a także prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania, a także prawo do przenoszenia swoich danych oraz wniesienia skargi do organu nadzorczego.

Czytaj także

Społeczeństwo

Polska ma ludzi na sumieniu. A ja? Co z moim sumieniem?

Taktyka stanu wyjątkowego i bezwzględnych pushbacków nie przyniosła spodziewanych rezultatów. Łukaszenka nadal prowadzi swój sabotaż, a nawet go nasila. Polska ma ludzi na sumieniu. A ja? Co z moim sumieniem?

Renata Lis
23.09.2021