Świat

Gwinea obala

Bezkrwawy przewrót w Gwinei

Mamadi Doumbouya Mamadi Doumbouya EPA / PAP

W czasach współczesnych w Sudanie dokonano 15 prób zamachu stanu, w Burundi – 11, w Ghanie i Sierra Leone – po 10, na Komorach – 9, w Beninie i Burkina Faso – 8, większość zakończyła się obaleniem władz. To afrykańscy rekordziści; w Gwinei było 6 zamachów, ostatni przed tygodniem, kiedy to grupa wojskowych dokonała puczu i obaliła prezydenta, 83-letniego Alpha Conté. Kiedy w 2010 r. Conté zwyciężał w pierwszych wolnych wyborach, po latach emigracji i więzienia, nazywany był gwinejskim Mandelą; miał zbudować demokrację i podzielić sprawiedliwie bogactwa narodowe.

Polityka 38.2021 (3330) z dnia 14.09.2021; Ludzie i wydarzenia. Świat; s. 10
Oryginalny tytuł tekstu: "Gwinea obala"

Warte przeczytania

Reklama

Codzienny newsletter „Polityki”. Tylko ważne tematy

Na podany adres wysłaliśmy wiadomość potwierdzającą.
By dokończyć proces sprawdź swoją skrzynkę pocztową i kliknij zawarty w niej link.

Informacja o RODO

Polityka RODO

  • Informujemy, że administratorem danych osobowych jest Polityka Sp. z o.o. SKA z siedzibą w Warszawie 02-309, przy ul. Słupeckiej 6. Przetwarzamy Twoje dane w celu wysyłki newslettera (podstawa przetwarzania danych to konieczność przetwarzania danych w celu realizacji umowy).
  • Twoje dane będą przetwarzane do chwili ew. rezygnacji z otrzymywania newslettera, a po tym czasie mogą być przetwarzane przez okres przedawnienia ewentualnych roszczeń.
  • Podanie przez Ciebie danych jest dobrowolne, ale konieczne do tego, żeby zamówić nasz newsletter.
  • Masz prawo do żądania dostępu do swoich danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, a także prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania, a także prawo do przenoszenia swoich danych oraz wniesienia skargi do organu nadzorczego.

Czytaj także

Społeczeństwo

Polska ma ludzi na sumieniu. A ja? Co z moim sumieniem?

Taktyka stanu wyjątkowego i bezwzględnych pushbacków nie przyniosła spodziewanych rezultatów. Łukaszenka nadal prowadzi swój sabotaż, a nawet go nasila. Polska ma ludzi na sumieniu. A ja? Co z moim sumieniem?

Renata Lis
23.09.2021