Świat

Pusty kraj

HISZPANIA: Młodzi tęsknią za tym, co było

Wiatraki w Mota del Cuervo w prowincji Kastylia-La Mancza. To fragment wyludnionej Hiszpanii. Wiatraki w Mota del Cuervo w prowincji Kastylia-La Mancza. To fragment wyludnionej Hiszpanii. Shutterstock
Rewolucja społeczna i ekonomiczna ostatnich dziesięcioleci wyrwała miliony Hiszpanów ze starych, patriarchalnych struktur. Czego więc zazdroszczą młodzi Hiszpanie swoim rodzicom?
Autobiograficzny esej Any Iris Simón „Feria” znalazł się w centrum sporów politycznych o kształt współczesnej Hiszpanii.Europa Press/J. Hellin/Getty Images Autobiograficzny esej Any Iris Simón „Feria” znalazł się w centrum sporów politycznych o kształt współczesnej Hiszpanii.

Ana Iris Simón to 30-letnia pisarka, córka i wnuczka komunistów z małego pueblo w La Manczy. Niedawno lider skrajnie prawicowej partii Vox pojawił się z jej książką w parlamencie. Już po tym zestawieniu widać, że autorka, której debiutancki esej doczekał się w Hiszpanii już 12 wydań, nie daje się łatwo zaszufladkować.

„Czerwona pisarka, która rozkochała w sobie prawicę” – napisał o niej dziennik „El Confidencial”. „Neofaszystowska autofikcja czy apel w obronie tego, co wspólne?

Polityka 41.2021 (3333) z dnia 05.10.2021; Świat; s. 49
Oryginalny tytuł tekstu: "Pusty kraj"

Warte przeczytania

Reklama

Codzienny newsletter „Polityki”. Tylko ważne tematy

Na podany adres wysłaliśmy wiadomość potwierdzającą.
By dokończyć proces sprawdź swoją skrzynkę pocztową i kliknij zawarty w niej link.

Informacja o RODO

Polityka RODO

  • Informujemy, że administratorem danych osobowych jest Polityka Sp. z o.o. SKA z siedzibą w Warszawie 02-309, przy ul. Słupeckiej 6. Przetwarzamy Twoje dane w celu wysyłki newslettera (podstawa przetwarzania danych to konieczność przetwarzania danych w celu realizacji umowy).
  • Twoje dane będą przetwarzane do chwili ew. rezygnacji z otrzymywania newslettera, a po tym czasie mogą być przetwarzane przez okres przedawnienia ewentualnych roszczeń.
  • Podanie przez Ciebie danych jest dobrowolne, ale konieczne do tego, żeby zamówić nasz newsletter.
  • Masz prawo do żądania dostępu do swoich danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, a także prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania, a także prawo do przenoszenia swoich danych oraz wniesienia skargi do organu nadzorczego.

Czytaj także

Społeczeństwo

Młodzi: monogamia to tylko jedna z opcji

Amelia chętnie słucha, gdy jej chłopak opowiada, jak mu się udała randka z drugą dziewczyną. Dla coraz większej liczby młodych monogamia przestaje być normą. Staje się tylko jedną z opcji.

Norbert Frątczak
11.10.2021