Rabat na prenumeratę cyfrową Polityki

kup taniej do 50%

Subskrybuj
Świat

Pusty kraj

HISZPANIA: Młodzi tęsknią za tym, co było

Wiatraki w Mota del Cuervo w prowincji Kastylia-La Mancza. To fragment wyludnionej Hiszpanii. Wiatraki w Mota del Cuervo w prowincji Kastylia-La Mancza. To fragment wyludnionej Hiszpanii. Shutterstock
Rewolucja społeczna i ekonomiczna ostatnich dziesięcioleci wyrwała miliony Hiszpanów ze starych, patriarchalnych struktur. Czego więc zazdroszczą młodzi Hiszpanie swoim rodzicom?
Autobiograficzny esej Any Iris Simón „Feria” znalazł się w centrum sporów politycznych o kształt współczesnej Hiszpanii.Europa Press/J. Hellin/Getty Images Autobiograficzny esej Any Iris Simón „Feria” znalazł się w centrum sporów politycznych o kształt współczesnej Hiszpanii.

Ana Iris Simón to 30-letnia pisarka, córka i wnuczka komunistów z małego pueblo w La Manczy. Niedawno lider skrajnie prawicowej partii Vox pojawił się z jej książką w parlamencie. Już po tym zestawieniu widać, że autorka, której debiutancki esej doczekał się w Hiszpanii już 12 wydań, nie daje się łatwo zaszufladkować.

„Czerwona pisarka, która rozkochała w sobie prawicę” – napisał o niej dziennik „El Confidencial”. „Neofaszystowska autofikcja czy apel w obronie tego, co wspólne?

Polityka 41.2021 (3333) z dnia 05.10.2021; Świat; s. 49
Oryginalny tytuł tekstu: "Pusty kraj"
Reklama