Świat

Puszka Pandory

Pandora Papers – dziennikarskie śledztwo

Pandora Papers to 12 mln dokumentów opracowanych przez 600 dziennikarzy. Pandora Papers to 12 mln dokumentów opracowanych przez 600 dziennikarzy. materiały prasowe

Blisko 12 mln dokumentów i 600 dziennikarzy ze 117 krajów – Międzynarodowe Konsorcjum Dziennikarzy Śledczych (ICIJ) ogłosiło w weekend swoją największą dotąd publikację: Pandora Papers. Opiera się ona na informacjach, które wyciekły z firm doradztwa finansowego i dotyczą głównie ludzi władzy oraz ich skrywanych majątków. Na liście jest 35 obecnych lub byłych liderów państw oraz ponad 300 ministrów i urzędników, którzy – korzystając z tzw. rajów podatkowych – ukrywali swoje majątki oraz unikali ich opodatkowania.

Polityka 41.2021 (3333) z dnia 05.10.2021; Ludzie i wydarzenia. Świat; s. 10
Oryginalny tytuł tekstu: "Puszka Pandory"

Warte przeczytania

Reklama

Codzienny newsletter „Polityki”. Tylko ważne tematy

Na podany adres wysłaliśmy wiadomość potwierdzającą.
By dokończyć proces sprawdź swoją skrzynkę pocztową i kliknij zawarty w niej link.

Informacja o RODO

Polityka RODO

  • Informujemy, że administratorem danych osobowych jest Polityka Sp. z o.o. SKA z siedzibą w Warszawie 02-309, przy ul. Słupeckiej 6. Przetwarzamy Twoje dane w celu wysyłki newslettera (podstawa przetwarzania danych to konieczność przetwarzania danych w celu realizacji umowy).
  • Twoje dane będą przetwarzane do chwili ew. rezygnacji z otrzymywania newslettera, a po tym czasie mogą być przetwarzane przez okres przedawnienia ewentualnych roszczeń.
  • Podanie przez Ciebie danych jest dobrowolne, ale konieczne do tego, żeby zamówić nasz newsletter.
  • Masz prawo do żądania dostępu do swoich danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, a także prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania, a także prawo do przenoszenia swoich danych oraz wniesienia skargi do organu nadzorczego.

Czytaj także

Kraj

Tata Maty

W przewrotnym sensie jest beneficjentem rządów PiS, gdyż będąc ich konsekwentnym krytykiem, stał się znaczącą osobistością życia publicznego. Niektórzy określają go mianem „opozycyjnego celebryty”, na co Marcin Matczak nieco się zżyma. Ale w sumie nieźle oddaje ono jego status.

Rafał Kalukin
18.10.2021