Świat

Cios w malarię

Pierwsza szczepionka na malarię

Pierwsza szczepionka na malarię jest już stosowana w Ghanie. Pierwsza szczepionka na malarię jest już stosowana w Ghanie. Brian Ongoro/AFP / EAST NEWS

Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) zatwierdziła pierwszą szczepionkę przeciw malarii. To przełom, bo działanie preparatu Mosquirix jest wymierzone nie w samego wirusa, a w jednokomórkowego pierwotniaka, który jest jego źródłem. Producent, brytyjski koncern GlaxoSmithKline, pracował nad Mosquirixem od trzech dekad – zmniejsza on prawdopodobieństwo ciężkiego przebiegu choroby u dzieci, choć jego skuteczność gwałtownie spada po pierwszym roku życia pacjenta. No i celuje tylko w zarodźca sierpowatego (Plasmodium falciparum), który odpowiada za rozwój malarii w Afryce Subsaharyjskiej, będzie więc nieskuteczny w innych regionach świata.

Polityka 42.2021 (3334) z dnia 12.10.2021; Ludzie i wydarzenia. Świat; s. 11
Oryginalny tytuł tekstu: "Cios w malarię"

Warte przeczytania

Reklama

Codzienny newsletter „Polityki”. Tylko ważne tematy

Na podany adres wysłaliśmy wiadomość potwierdzającą.
By dokończyć proces sprawdź swoją skrzynkę pocztową i kliknij zawarty w niej link.

Informacja o RODO

Polityka RODO

  • Informujemy, że administratorem danych osobowych jest Polityka Sp. z o.o. SKA z siedzibą w Warszawie 02-309, przy ul. Słupeckiej 6. Przetwarzamy Twoje dane w celu wysyłki newslettera (podstawa przetwarzania danych to konieczność przetwarzania danych w celu realizacji umowy).
  • Twoje dane będą przetwarzane do chwili ew. rezygnacji z otrzymywania newslettera, a po tym czasie mogą być przetwarzane przez okres przedawnienia ewentualnych roszczeń.
  • Podanie przez Ciebie danych jest dobrowolne, ale konieczne do tego, żeby zamówić nasz newsletter.
  • Masz prawo do żądania dostępu do swoich danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, a także prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania, a także prawo do przenoszenia swoich danych oraz wniesienia skargi do organu nadzorczego.

Czytaj także

Kraj

Tata Maty

W przewrotnym sensie jest beneficjentem rządów PiS, gdyż będąc ich konsekwentnym krytykiem, stał się znaczącą osobistością życia publicznego. Niektórzy określają go mianem „opozycyjnego celebryty”, na co Marcin Matczak nieco się zżyma. Ale w sumie nieźle oddaje ono jego status.

Rafał Kalukin
18.10.2021