Polityka. Dajemy pełny obraz.

Czytaj, słuchaj, odkrywaj świat!

Subskrybuj
Świat

Berlińskim targiem

Niemcy: nowa koalicja w Bundestagu

Przyszli koalicjanci: (od lewej) Christian Lindner, Annalena Baerbock i Olaf Scholz. Przyszli koalicjanci: (od lewej) Christian Lindner, Annalena Baerbock i Olaf Scholz. Clemens Bilan/EPA / PAP

Boże Narodzenie bez Angeli Merkel w Urzędzie Kanclerskim? Taki scenariusz kreśli Olaf Scholz, kandydat na nowego szefa niemieckiego rządu. To plan realny, jeśli socjaldemokraci (SPD) Scholza – zwycięzcy wrześniowych wyborów do Bundestagu – porozumieją się w sprawie koalicji z Zielonymi i liberałami (FDP). Szanse są duże. Rozmowy sondażowe nie tylko przebiegały w dobrej atmosferze, lecz także zaowocowały dwunastostronicowym dokumentem z pierwszymi konkretnymi ustaleniami.

Obie mniejsze partie zaakceptowały sztandarowy postulat SPD: podwyższenie płacy minimalnej do 12 euro za godzinę.

Polityka 43.2021 (3335) z dnia 19.10.2021; Ludzie i wydarzenia. Świat; s. 10
Oryginalny tytuł tekstu: "Berlińskim targiem"

Warte przeczytania

Reklama

Codzienny newsletter „Polityki”. Tylko ważne tematy

Na podany adres wysłaliśmy wiadomość potwierdzającą.
By dokończyć proces sprawdź swoją skrzynkę pocztową i kliknij zawarty w niej link.

Informacja o RODO

Polityka RODO

  • Informujemy, że administratorem danych osobowych jest Polityka Sp. z o.o. SKA z siedzibą w Warszawie 02-309, przy ul. Słupeckiej 6. Przetwarzamy Twoje dane w celu wysyłki newslettera (podstawa przetwarzania danych to konieczność przetwarzania danych w celu realizacji umowy).
  • Twoje dane będą przetwarzane do chwili ew. rezygnacji z otrzymywania newslettera, a po tym czasie mogą być przetwarzane przez okres przedawnienia ewentualnych roszczeń.
  • Podanie przez Ciebie danych jest dobrowolne, ale konieczne do tego, żeby zamówić nasz newsletter.
  • Masz prawo do żądania dostępu do swoich danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, a także prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania, a także prawo do przenoszenia swoich danych oraz wniesienia skargi do organu nadzorczego.

Czytaj także

Historia

Od SB do NATO i UE

Książka amerykańskiego dziennikarza Johna Pomfreta pokazuje, jak po 1989 r. solidarnościowe władze z pomocą byłych szpiegów SB otworzyły nam drzwi na Zachód.

Grzegorz Rzeczkowski
17.01.2022